Cuma, Kasım 24, 2023
GÜNDEMSİYASET

Emre Erdoğan Yazdı: Seçmen Nasıl Karar Değiştirir

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adı verdiğimiz keşfimizle kazananın her şeyi alacağı bir seçime doğru gidiyoruz, ülke de bahsettiğimiz gibi bölünmüş durumda.

Oyları birbirine yakın Cumhur ve Millet İttifakları var, ikinci ittifaka “Altılı Masa” da diyebiliriz. Kendisi azınlık ancak pazarlık masasında eli güçlü HDP de aktörlerden biri. Bir de her seçimde oranları %15 ile %20 arasında değişen kararsızlar ya da oy vermeyecekler de bulunuyor.

Her iki ittifakın da seçim kazanabilmesi, bu bloklar arasında oy geçişliliği olmasıyla mümkün, yani bazı seçmenlerin karar değiştirebilmesiyle. Pekiyi, bu iş nasıl olacak, seçmenler nasıl karar değiştirecekler ve nereye geçecekler?

AKP’nin kuruluş dönemlerinde merkez sağ çizgi ve MSP geleneğinin izi görülse de son dönemde kendi çizgilerini oluşturmaya başladılar.

Bu şaşırtıcı -çünkü çok daha yüksek bir nesiller arası uçarılık beklerdik- düzenin etkisini de 2023 seçimlerinde bir derece görmemiz mümkün. O zaman yeni bir sorunla karşı karşıyayız, bu yeni seçmenler arasında ebeveynleri gibi oy vermeyenlerin oranı kaç ve onların oyu nasıl alınabilir?

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir