Pazartesi, Aralık 11, 2023
GÜNDEMSİYASET

Babacan’dan Gezi Davası Sonrası Dilekçe: Mağdur Değilim

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin, Gezi Davası’nda kapsamında mağdur olmadıklarını isimlerinin dosyadan çıkarılmasını talep ettiler.

Bianet’ten Hikmet Adalı’ın haberine göre, Babacan avukatı Hüseyin Kaderoğlu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine verdiği dilekçede müvekkilinin mağdur veya suçtan zarar gören sıfatının olmadığını söyledi.

Kaderoğlu, “yargılama konusu edilen suç isnatları arasında ‘hükümete karşı suç’ olması dolayısıyla Ali Babacan’ın isminin dosyada yer aldığını tahmin ettiklerini” ekledi. Bu durumu Ali Babacan’ın birçok kez medyada beyan ettiğini ifade eden Kaderoğlu müvekkilinin soruşturma ve kovuşturma aşamalarının hiçbir safhasında mahkemeye mağdur olduğunu, zarar gördüğünü, yargılanan kişilerden şikayetçi olduğunu belirtmediğini söyledi.

Buna karşın gerekçeli kararda Ali Babacan’ın isminin olduğunu belirten Kaderoğlu, müvekkilinin isminin listeden çıkartılmasını istedi. “Dosyada müvekkilimin iradesi hilafına yer alan ‘mağdur’ sıfatının kaldırılmasını talep ederim” dedi.

HÜKÜMET ÜYELERİNİN TAMAMI ‘MAĞDUR’ OLMUŞTU

Gezi Davası’nda savcılık, dönemin hükümet üyelerinin tamamını mağdur olarak iddianameye yazmıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ayrılan o dönemin bakanlar kurulu üyeleri Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin de iddianamede mağdurlar arasında yer alıyordu.

Davutoğlu ve Babacan, kendi haberleri olmadan savcılığın isimlerini mağdur olarak yazdığını açıklamıştı. Nisan ayında Gezi Davası’nda mahkeme, Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Can Atalay, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Çiğdem Mater, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise 18 yıl hapis cezası vermişti.

Gezi tutuklularının aileleri, yargılama süreci boyunca Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’a mağdur olmadıklarına yönelik resmi başvuru yapmaları çağrısında bulunmuştu. Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde mahkemeye bir dilekçe göndererek o dönem Gezi olaylarından mağdur olmadığını belirtmiş ve iddianameden isminin çıkartılmasını istemişti.

BİANET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir