Salı, Mayıs 21, 2024
GÜNDEM

HSK’dan Yaz Kararnamesi: Şerh Düşen Hakimlere Sürgün

HSK’nin, 5 bin 75 adli ve 351 idari hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi tamamlandı. Gezi ve Kaşıkçı davalarında şerh düşen hakimler düz hakimliğe geçirildi.

Eskişehir, Kocaeli, Kayseri’nin de arasında bulunduğu 33 ilin başsavcıları değişti.

Gezi Davası’nda verilen kararlara şerh düşen hakim Kürşad Bektaş, İstanbul’dan Tokat’a sürüldü ve Turhal Hakimliği’nde görevlendirildi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin dava dosyasının Suudi Arabistan’a devredilmesi kararına şerh düşen İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir Kahramanmaraş’a atandı.

Başkan Nimet Demir, gazeteci İsmail Saymaz’a konuştu. Demir, beklemediği bir tayin olduğunu belirterek, kararnameye girenlere haber verilmesine karşın kendisinin bundan habersiz olduğunu söyledi.

Demir, Saymaz’ın “Kaşıkçı davasındaki şerhiniz nedeniyle mi bu atamaya maruz kaldınız” sorusuna “Yani, bir bakıma öyle. ‘Kar beyaz mıdır’ diye sorulmaz. Evet, kar zaten beyazdır” yanıtını verdi. Meslekten ayrılmayı düşündüğünü söyleyen Demir, sürüldüğü yerin kendi kıdemine göre olmadığını belirtti: “Ailemle görüşüyorum. Onlarla birlikte ortak karar vereceğiz. Ama hemen dilekçemi vermeyi düşünüyorum. Bu arada vermiş olduğumuz kararlar var. Onların gerekçelerini yazmak, toparlamak için bir zamana ihtiyacım var. Bu zamanı geçirdikten sonra ayrılacağım.”

Konya başsavcısı Ramazan Solmaz, Bursa başsavcılığına getirildi.

Antalya başsavcısı Halil İnal, Konya başsavcılığına, İstanbul başsavcı bekili Zafer Koç, Antalya başsavcılığına atandı.

Kocaeli başsavcısı Habip Korkmaz Kayseri başsavcılığına, Yargıtay savcısı Ali Yeldan’sa Kayseri başsavcılığına atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir