Pazar, Mart 3, 2024
AÇIK GÖRÜŞ

Çukurova Demokrasi Konferansı ‘‘Yeni Bir Türkiye” İçin Yola Çıktı

Türkiye siyasetinde yeni bir kanal oluşturmak ve eski aktörleri değiştirmek iddiasıyla Demokrasi Konferansı adlı yeni bir sivil inisiyatif başlatıldı.

Demokrasi Konferansında; “Eşit yurttaşlık temelinde demokratik ve laik bir ülkede barış içinde yaşamanın yolunu aradığını söyleyen Demokrasi Konferansı, bu yolda yargı bağımsızlığının sağlanmasını, sistematik olarak devam eden ifade özgürlüğü ihlallerinin son bulmasını, kadın yoksulluğu ve işsizliğinin son bulmasını, mültecilerin bir pazarlık aracı olarak kullanılmamasını, öğrencilerin eğitim hakkının gasp edilmemesini, sağlık hizmetlerinin demokratikleştirilmesini, basın kartının devlet tekelinden çıkartılmasını, üniversitelere dışarıdan müdahale etmekten vazgeçilmesini, merkezi idarenin yereller üzerindeki vesayetinin kaldırılmasını talep ediyor.”

Çukurova Demokrasi Konferansı KESK Eş Başkanı Mehmet BOZGEYİK ve İnsan Hakları Derneği Onursal Başkanı Akin Biral, Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi Genel Başkanı Cuma Erçel’in katılımıyla Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde Başladı.

Açılış konuşmasında Sema Peynirci “Ekmek Adalet özgürlük için Türkiye’nin geleceğinde Bizim de sözümüz var ile gerçekleştirdiğimiz Çukurova demokrasi konferansı’na hepiniz hoş geldiniz”. Peynirci konferansımıza katkı sunmak için şehir dışından gelip bizimle dayanışma konuklarımız var insan hakları derneği ulusal genel başkanı Akın Birdal, KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi Genel Başkanı Cuma Erçe, Haber Sen Genel Başkanı Mesut Balcan ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar aramızda hepsine teşekkür ederim.” dedi

Çukurova Demokrasi Konferansında Konuşan Zeydan KARALAR şu ifadeler yer verdi.

“Ben zaman zaman şunu söylerim Bizim gibi Dünyaya soldan bakanlar iktidar olduklarında yurtta yaşayan dünde yaşayan kitlelerin ne kadar yaşamsal değerleri varsa onu realize eder. yada onu realize etmek için mücadele ederler Eşit yurttaşlık, özgürlük , demokrasi ekmek yanı insanlığın yaşamını kolaylaştıracak ne varsa onu gerçekleştirmek için mücadele eder ömrümüz böyle geçti bundan sonrada öyle gider. Ne yazık ki onları da gerçekleştirmeye de gücümüz yetmedi, Şunu söylerim değerli arkadaşlarım bizim kabahatimiz yok mu, hem o kadar güzel şeyler düşüneceksiniz hem halk için her türlü tehlikeyi göze alacaksınız, ölüm dahil hapis dahil ama bunu birileri anlamayacak yada siz bunu gerçekleştiremeyeceksiniz burada bir eksik var şimdi içinde bulunduğumuz koşullarda öyle bir siyasal iktidar var ki neredeyse sağdan bakan ama demokrasi isteyen herkesi de birleştirdi ortak payda da birleştirdi.

Bu yolda o kadar dikkatli olmak gerekiyor ki temel hedef özgürlük temel hedef Adalet, temel hedef eşit yurttaşlık temel hedef İnsan Hakları temel hedef demokrasi ve temel hedef bunları gerçekleştirmek için bir siyasal iktidara kavuşmak, bunu içinde bu siyasal iktidarı devirmek bu siyasal iktidarı devirmek içinde herkesin bu değerleri hedef alarak ortak paydada buluşması gerekir.” dedi

İnsan Hakları Derneği Onursal Başkanı Akın Birdal;

“Değerli dostlar sevgili arkadaşlar yoldaşlar hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum konferansımızın aldığı karar üzerine İstanbul Konfrenasından sonra ilk konferansımızı burada yapıyoruz. Çukurova’nın bereketi toplantımızın üzerinde olsun.

Sözümüz var aslında sözümüz söylüyoruz söylemeye devam ediyoruz sokaktayız, meclis kürsüsünde, arkadaşlarımız o kürsüyü Barış demokrasi demokrasi adalet ve şirketi ve özgürlük kürsüsüne dönüştürmeye çalışıyor. Dinleyen var mı yada çözen var mı yok o nedenle bizimde sözümüz yerine artık kararımız ve yönetime tayin olmamız gerekir. Ekmek, özgürlük ve adalet bunların hepsi güzel. İnsan hakları evrensel bildirgesinin başlangıcında İnsanlar Özgür onur ve haklar bakımından eşit doğar diyor şimdi daha biz insanlıktan evrensel bildirgesinin başlangıç maddesine aşamamışız.

Başta yaşam hakkı olmak üzere Temel haklar ve özgürlükler yerde sürünüyor 2 kuşak diye adlandırdığımız adlar ekonomi toplumsal ve kültürel haklar askıdan.” dedi

Çukurova Demokrasi Konferansı Adına Münir Korkmaz

Korkmaz Konfrenas ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Rıza Türmen, Ahmet Türk, Şebnem Korur Fincancı, Tarık Ziya Ekinci, Necla Kurul, Melda Onur, Öztürk Türkdoğan, Canan Arın, İhsan Eliaçık, Zülfü Livaneli, Murathan Mungan, Genco Erkal…

Bu konferans hakları gasp edilmişlerin, iş, aş ve ekmek arayanların sözcüsüdür. Biz adaletsizliğe, baskıya, sömürüye, eşitsizliğe daha fazla dayanamadığımız için buradayız

Biz, Türkiye’deki siyasette yeni bir kanal açmayı hedefliyoruz. Siyasetin aktörlerini değiştirmeyi hedefliyoruz. Artık halk siyasetin seyircisi değil oyuncusu ve asıl öznesi olmalıdır.

Bu konferansın amaçlarından biri yeni Türkiye’nin inşasında halk olarak bizlerinde sözünün olduğunu ortaya koymaktır. Devleti halkı değil; halkın devleti kontrol ettiği bir Türkiye’yi istiyoruz.

Bu konferans;

KHK zulmüne son diyenlerin

Kadınlar özgürce yaşamalıdır diyenlerin

İklimi değil, sistemi değiştirelim diyenlerin

Gezi tutsakları onurumuzdur diyenlerin

Hepimiz göçmeniz diyenlerin

Ekmek, özgürlük, adalet diyenlerin

Siyasi soykırıma hayır diyenlerin

Halkın iradesi gasp edilemez, kayyımlara son diyenlerin

Hak, hukuk, adalet diyenlerin

Eşit yurttaşlık temelinde demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti istiyoruz diyenlerin

Aleviler vardır, Alevililik haktır diyenlerin konferansıdır.

Hepiniz hoş geldiniz… Hepimizin yolu açık olsun….

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erce konferans konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

Sevgili canlar hepinize Merhaba Pir Sultan Abdal kültür derneği genel merkezi adına Hepinizi saygıyla selamlıyorum konuşma yapmak üzere kürsüye gelenler özellikle başta toplantıyı açmak isteyen canlar hep zorlanırlar şöyle protokolü saymak isterler onlara bir ipucu vereyim bizde canlar eşittir o nedenle hiç kimseyi saymaya gerek yok tümle canlar herkese merhaba diyeyim.

Cuma Erce: Hani şu afişte yazılı olan demokrasi ekmek özgürlük adalet ve eşitlik bütün bunlar arasında inanılmaz bir bağlantının olduğunu bilmenizi isterim eğer demokrasi yoksa özgürlüğün olmadığı adaletin olmadığı ve bunlarla beraber barışın olmadığı yerde ekmeğin olmadığını hep söyledik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir