Cumartesi, Kasım 25, 2023
AÇIK GÖRÜŞ

57 Barodan ortak açıklama: Sanattan korkmayın, sanat özgürleştirir

Türkiye’nin çeşitli illerinde valilik kararlarıyla Kürt sanatçılar başta olmak üzere pek çok sanatçının konserlerinin arka arkaya iptal edilmesi sonrası 57 barodan iptallere yönelik “Sanattan korkmayın, sanat özgürleştirir” başlıklı açıklama yapıldı.

57 baroda tarafından açıklamada konser, festival, tiyatro gibi etkinliklerin hukuka aykırı şekilde iptal edildiği belirtilerek “Ülkemizde ifade özgürlüğü üzerinde şiddetlenen basıncı kaygıyla gözlemlemekteyiz. Demokratik sistemlerde yaşam şansı olmayan bu yaklaşımın yeni hedefi sanatsal ifade özgürlüğü olmuştur.” denildi.

Yapılan açıklamada Yasaklara/iptallere konu etkinlik ve sanatçılar dikkate alındığında; ana dile, kültüre, yaşam tarzına ve cinsiyetlere yönelik ayrımcı, keyfi ve siyasi saiklerle bu kararların alındığı görülmektedir.” denilerek tepki gösterildi.

“Halkı kin ve düşmanlığa sevk eden açıklamalar var”

Baroların ortak açıklamasında “Halkı kin ve düşmanlığa sevk eden açıklamalar, belediye veya valilikler tarafından kabul görerek sanata müdahale ile sonuçlanmaktadır. Uygarlaşmanın önemli kaynak merkezlerinden biri sanatsal üretimdir.

Özgürlük kavramı ile sanat arasında doğrusal bir ilişki bulunmaktadır. Sistematik bir hal alan bu çağ dışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların sanatını özgürce icra etmelerine engel olunmasını şiddetle kınıyoruz. Sanatı ve sanatçıyı susturmak demek, toplumu nefessiz bırakmak demektir.” İfadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir