Cumartesi, Kasım 25, 2023
AÇIK GÖRÜŞ

OHAL KOMİSYONU inceleme gerekçesiyle oyalamaya devam ediyor

Görev süresi bir yıl daha uzatılan OHAL Komisyonu, kendisine yapılan başvuruların yüzde 98’ini karara bağladı. 2 bin 895 dosya incelemede bekletiliyor. Dosyası beklemede olan başvurucular incelemenin bitmesini bekliyor.

OHAL Komisyonu bu güne kadar toplamda 496.822 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamladı. Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’ler ile 125.678’i kamu görevinden çıkarma (3.213 rütbe alma, 270 yurtdışı öğrencilikle ilişiği kesilme, 2.761 kurum ve kuruluş kapatma) olmak üzere toplam 131.922 tedbir işlemini gerçekleştirdi.

“Dosyalarımızı bekleterek ikinci kez cezalandırılıyoruz”

2 bin 895 dosya içerisinde bekletilen dosyalarından birinin sahibi de KHK’lı Platformları Birliği sözcülerinden Münir Korkmaz. Korkmaz’a göre Komisyon bütün bilgi ve belgelere UYAP üzerinden ulaşabilmesine rağmen karar vermeyerek cezalandırmaya devam ediyor.

Korkmaz, yargıya ulaşma hakkının engellendiğini belirterek “5 yıldan beri dosyaları bekleterek ayrıca bir cezalandırmaya gidiyor. Biz OHAL Komisyonunun verdiği retleri asla kabul etmiyoruz. Retleri de ret ediyoruz. Çünkü bu komisyon hukuksuz bir komisyon, siyasi kararlar veriyor bu yüzden de bu kararları tanımıyoruz, kararların geçerliliği yoktur.” dedi.

KHK’lı Platformları Birliği sözcülerinden Yurdagül Şahin Demir’in dosyası da OHAL Komisyonu’nda bekletilenlerden sadece biri. Şahin Demir dosyası komisyonda bekletildiği için ihracına neden olan suç iddialarının ne olduğunu bilmiyor. Şahin Demir suçunun ne olduğunu bilmediğini söyleyerek “beş buçuk yıldır yargıya ulaşmamamız için oyalıyor, engelliyor. Dosyası incelemede olan bizler iki defa cezalandırılıyoruz. Birincisi ihraç edilerek ikincisi de uzun süre mahkemelere ve adalete ulaşamayarak cezalandırılıyoruz.” Dedi.

“Beraat ettim göreve dönmek benim hakkım”

Malatya KHK’lılar Platformu’ndan Özlem Gürcü 1 Eylül 2016 tarihli 672 sayılı KHK ile öğretmenlik mesleğinden ihraç edildi. Gürcü ağır ceza mahkemesinde yargılanıp beraat aldığını dile getirerek “OHAL Komisyonuna başvurdum ancak irtibat iltisak gerekçesiyle başvuruma ret verdi. Ret gerekçesini kabul etmiyorum. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde beraat etmişim ve göreve dönmek benim en doğal hakkım. OHAL Komisyonu  ret vererek benim bu hakkımı engelleyerek suç işlemiş oluyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir