Pazar, Mart 3, 2024
AÇIK GÖRÜŞ

TMSF’nin el koyduğu şirketlere atanan bürokratlara dokunulmazlık getiren düzenleme, Meclis gündemine geliyor. Aynı teklifle, belediyelerin yüz milyonlarca liralık gelirlerine el konulmasına da olanak sağlanacak.

TMSF’nin el koyduğu şirketlere atanan bürokratlara dokunulmazlık getiren düzenleme, Meclis gündemine geliyor. Aynı teklifle, belediyelerin yüz milyonlarca liralık gelirlerine el konulmasına da olanak sağlanacak.

AKP’nin yasalaştırmayı düşündüğü bazı düzenlemeler bu hafta TBMM’ye getiriliyor. Gündemdeki en önemli konulardan biri, geçen hafta ilk beş maddesi kabul edilen ekonomi alanındaki düzenlemeleri de barındıran torba kanun teklifi olacak. Teklifle iktidarın kaybettiği belediyelerin gelirleri azaltılacak, TMSF’nin el koyduğu şirketlere de çeşitli istisnalar tanınacak.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre TBMM Genel Kurulu’ndaki torba teklifte herhangi bir değişiklik yapılmazsa devlet memuru statüsünde olmayan ancak TMSF bünyesinde yer alan ve elden çıkarılmaya hazırlanan şirketlere atanan bürokratlara “dokunulmazlık” getirilecek. TMSF bünyesindeki satış iddialarının merkezinde yer alan yüzlerce şirketin yönetimine getirilen ancak kamu zararına neden olan bürokratlar, izin alınmadan yargılanamayacak ve ortaya çıkan zararı da kamu üstlenecek.

Teklifle, Fona sonradan devredilen kayyum şirketleri, kamu denetiminin dışına çıkarılacak. Teklifle ayrıca TMSF tarafından tasfiye süreci yürütülen bankaların haklarında mahkumiyet kararı bulunmayan hissedarlarına sermaye payları oranında kar payı ödemesine imkan veren düzenleme de hayata geçecek.

MUHALEFET BELEDİYELERİNİN GELİRLERİ AZALTILACAK

Teklifte, muhalefet belediyelerine de çeşitli kısıtlamalar getiriliyor. İktidar, 2019’da kaybettiği belediyelerin gelirlerini azaltıyor. Buna göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapımı tamamlanarak büyükşehir belediyelerine devredilen metro projeleri için merkezi yönetim bütçesinden harcanan tutarlar, belediyelerin genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylarının azami yüzde 5’i oranında tahsil edilecek. Bu da belediye gelirlerinde yüz milyonlarca TL’lik azalmaya neden olacak.

HABERİN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir