Pazar, Nisan 14, 2024
GÜNDEMHABERLERHUKUKİNSAN HAKLARI

Samsun KHK Mağdurları: ‘Açlığa Mahkum Ediliyor, Sivil Soykırıma Uğratılıyoruz’

Samsun’da KHK mağdurları 5 yıldır sivil soykırıma uğradıklarını belirterek, ‘OHAL komisyonu sadece vefat edenleri işe iade ediyor. Özel sektörde bile çalışamıyoruz. Suriyeliler bile ücretsiz muayene olurken, yüz binlerce insan adeta sivil soykırıma uğratılıyor’ dedi

KHK’lılar Samsun Platformu sözcüsü Emel Çakır ve platform üyeleri Menekşe Turan, Nesrin Sütçü Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdem Erol’u ziyaret etti. KHK’lılar Samsun Platformu üyeleri Samsun’da 2 bini, Türkiye’de 500 bini bulan sayıları ile çok büyük mağduriyetler yaşadıklarını belirtti. Platform Sözcüsü Emel Çakır, “OHAL komisyonunda 126 bin Kanun Hükmünde Kararname ile işten çıkarılanlar, lisansları iptal edinler için karar çıkmıyor. Karar çıkmadığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidemiyor. OHAL komisyonundan sadece vefat edenlerin dosyaları görüşülüyor ve işe iade kararları veriliyor. Samsun’da son bir yılda vefat eden 15 KHK’lıya iade kararı çıktı. Şaka gibi bir şey ama bizlerin şakayla yaşayacak durumu yok” diye konuştu.

Samsun'da KHK mağdurları: 'Sivil soykırıma uğruyoruz'

SİVİL SOYKIRIMA UĞRATILIYORUZ
Kamuda işlerinin başına dönmelerinin engellendiği gibi özel sektörde işe girdiklerinde ‘kod 36’ uyarı ekranıyla karşılaşan işverenin işe başlatmadığını belirten Çakır, “İşe iade edilmiyoruz, özel sektörde çalıştırılmıyoruz, pasaport verilmediği için yurt dışına çıkamıyoruz. Adeta açlığa mahkum ediliyor, sivil soykırıma uğratılıyoruz. Suriyeliler bile ücretsiz muayene olurken, biz KHK mağdurlarına bile bu hak tanınmıyor. Onlarca KHK’lı gerekli tedavileri alamadıkları için kanserden hayatını kaybediyor. 100’den fazla KHK’lı intihar etti. 800 bebek anneleriyle birlikte cezaevinde, 1400 çocuk anne ve babasından ayrı. Artık bu sivil soykırımın sonlandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir