Cuma, Nisan 12, 2024
HABERLER

Sarayın Koruma Ordusuna 6 Ayda 150 Milyon Lira Harcandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı saraylarının koruma ordusuna 2021 yılının ilk 6 ayında harcanan para 150 milyon TL’yi geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı saraylarının koruma ordusu için sadece bu yılın ilk altı ayında harcanan para 150 milyon TL’yi geçti.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) mali tablolarına göre, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı, bu yılın ilk altı ayında 151 milyon 162 bin TL harcadı. TBMM Koruma Daire Başkanlığı’nın harcadığı para ise 54 milyon 226 bin TL olarak açıkladı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığının bütçesi, Siber Suçlarla Mücadele, Narkotik Suçlarla Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile İstihbarat Başkanlığı gibi Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı birçok başkanlığı da geride bıraktı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, milletvekillerinin “Sarayları ve Erdoğan’ı kaç koruma koruyor” sorularına bugüne kadar hiç yanıt vermedi.

Geçen aylarda CHP Milletvekili Alpay Antmen, Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bu konuya dair soru önergesi vermişti. Oktay, “Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün görev alanına giren hususlar, herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşturulmayacak şekilde, yeteri kadar personel ve teçhizatla yerine getirilmektedir” diyerek koruma sayısını yine açıklamamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığının görev tanımı şöyle: “Başkanlık, Cumhurbaşkanı ve aile bireylerinin can güvenliği ve saygınlığı başta olmak üzere, konut, çalışma yeri, her türlü ulaşım vasıtası ile intikali esnasında, yakın koruma hizmetlerinden sorumludur. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na ait tüm yerleşkelerin ve Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu her türlü bina ve tesisin güvenliğini sağlamakla görevlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir