Cuma, Kasım 24, 2023
AÇIK GÖRÜŞ

Hz. Ömer

Halil Köken

            Bir zamanlar siyasal İslamcıların vazgeçilmez unsurlarındandı Ömer hikayeleri. Hz. Ömer bunlara hikaye bırakmak için yaşamamıştı.

“Diyarı Dicle de bir kurt kapsa koyunu,

Allah Ömer’den sorar onu”

Derken siyaset yapmıyor inandığını söylüyordu. Bu yazı da onun bir hikayesini aktarmak istiyoruz.

Şam’da yaşayan gayri müslim bir vatandaş Hz. Ömer’e derdini anlatıyordu. Kendisine ait olan Şam’da bulunan arsasına vali cami yapmak için çökmüştü. Ömer bir deve kemiğine bir yazı yazıyordu. “ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim .” vatandaş deve kemiğini alır yola düşer, Şam’a varınca ümidi olmamasına rağmen deve kemiğini valiye götürür. Vali Muaviye’dir.  Kemikte bulunan yazıyı okuyunca rengi değişir ve arsayı geri verir.

Yakınları valinin niye böyle davrandığını anlayamazlar ve valiye sorarlar. Vali cevaben “biz Müslüman olmadan önce Tahran’a hayvan ticareti için gitmiştik Ömer’le. Malımızı sattık. Alan Vezir ve şahın kayınpederi idi. Onlar konumlarını kullanarak parayı vermiyorlardı. Biri durumu Şah Nuşirevan’a aktardık. Şah ismi geçenleri çağırdı ve olayı sordu. Doğrulanınca bizim paramızı onlardan alıp bize verdi ve şehirden çıkarken ayrı kapılardan çıkmamızı istedi. Ayrı kapılardan çıkıp buluşunca ikimiz de adı geçenleri darağacında gördüğümüzü bir birimize aktardık. Ömer bu olayı hatırlatarak aynı şeylerin başımıza gelebileceğini söylemekte ve adalete davet etmektedir.”

Efendim olay yukarda anlatıldığı gibi kendi konumlarını kullanarak aldıkları malın parasını ödemeyenlerin sonu ip olmuştur. Ömer’de bir kemik ile bu olayı hatırlatmak istemiş ve ben ondan daha adilim diyerek Vali’ye bir ders vermektedir.

Eskiden devlet adamlarına öğütler veren siyasetnameler yazılırdı. Halen sosyal medyadan Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye öğütleri yayımlanmaktadır.

Belki de bu uyarıların en önemlisi her Cuma selamlığında halkın söylediği                   “ Gururlanma padişahım senden büyük Allah var” sözüdür.

Demek ki neymiş?

  1. İbadet amacı ile bir bina yaparken bile rızası dışında bir kişinin özel mülküne çökemezsiniz.
  2. İran’da yaşayan böyle adil bir yönetici varmış ve en yakınlarına bile acımadan adaleti uyguluyormuş.
  3. Halife böyle bir durumda adaletten ayrılmayacağını Şam Vali’sine hatırlatıyor.

NOT: Nuşirevan-ı adil, İran’da hüküm sürmüş bir hükümdardır. Adaletiyle meşhurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir