Salı, Mayıs 14, 2024
AÇIK GÖRÜŞ

Hz. Ömer’in Yöneticilere Nasihatleri

HALİL KÖKEN

Bugün Hz. Ömer’den 3 hikaye sunacağım. Akıl sahipleri için bundan alınacak dersler var.

  1. Hikaye Herkesin bildiği ya da bildiğini sandığı mum hikayesi. Hz. Ömer devlet

Dairesinde olduğu bir vakit bir adam gelir ve derdini anlatır. Hz. Ömer o yanan mumu söndürüp diğer mumu yakar ve sebebini soran vatandaşa “bu mum devletindir. Devlet işini yaparken o mumu kullanırım. Diğer mum benimdir kendi işimi görürken o mumu kullanırım” demiştir.

  • Hikaye Kudüs hikayesidir. Hz. Ömer döneminde kudüs kuşatılır. Yöneticiler

Şehri ancak Hz. Ömer’e teslim edeceklerini belirtmeleri üzerine Hz. Ömer şehri teslim almak üzere yola çıkar. Ancak 1 devesi vardır. Yolda giderken deveye yanında bulunan kölesi ile nöbetleşe binmektedirler. Kudüs’e geldiklerinde deveye binme sırası kölededir. Kölenin ısrarlarına rağmen bugünkü Türkiye’nin 20 katı büyüklüğünde ülkeyi yöneten Hz. Ömer deveye kölesini bindirir ve şehre öyle girer. Yamalıklı bir elbise ile şehrim teslim almaya gitmiştir. Ve Namaz kılacağı zaman orada kılmasını isteyenlere “ben burada namaz kılarsam Müslümanlar burayı mescid’e çevirirler.” Der ve bahçede namazını kılar. Demek ki bir yer sırf yönetici namaz kıldı diye ibadet amacı ile beraber olsa bile mescide çevrilemezmiş.

  • Hikaye ise bir Cuma namazı hikayesidir. Hz. Ömer Cuma hutbesine çıkar ve “ey

İnsanlar beni dinleyin. Dinleyin ve itaat edin” dediğinde; cemaatden ufak tefek biri kalkar ve “seni dinlemiyorum ey Ömer” diye bağırır. Hz. Ömer sebebini sorduğu zaman adam cevaben “Geçen gün dağıtılan bir ganimetten benim gibi ufak tefek bir adama bir elbise zor çıktığı halde senin gibi iri yarı (Hz. Ömer 2 mt. Yi geçen boylu poslu bulan iri yarı bir insandır.) bir insana bir elbise nasıl oldu” diye sorar.” Hz. Ömer Oğlu Abdullah’a seslenir. Abdullah kalkar ve adama hitaben, “evet o kumaştan babama elbise çıkmazdı. Ben kendi hakkımı babama verdim. Ona elbise öyle çıktı” der. Adam ikna olmuştur. Hz. Ömer’e dönerek “şimdi seni dinler ve itaat ederiz ya Ömer” der. Şimdi burada ne var?

  1. Adam bir yolsuzluk sezmiş ve onun sebebini sormaktadır.
  2. Yönetici:  Sen bu soruyu bana nasıl soruyorsun? Diye bağırıp çağırmıyor. Doğru

Neyse onu söylüyor.

  • Adam ikna olmuş ve seni “şimdi dinler ve itaat ederim” diyor. Çalıyor ama çalışıyor

Dememiştir.

Not: bu  olay rüyada geçmektedir. Siz nerede olmuş diye boşu boşuna sorup yorulmayın.

Gerçi soru sormayacağınızdan eminim ama ben gene de uyarmış olayım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir