Çarşamba, Mayıs 15, 2024
GÜNDEMHABERLERHUKUKİNSAN HAKLARI

’67 Yaşındaki Annem “Silahlı Terör Örgütü Üyeliği”nden Hakim Karşısına Çıktı’

Gazeteci Ahmet Erkan’ın twitlerinden oluşan haberimizde,

“Eşi, 68 kuşağının tüm İslamcılarının yakından tanıdığı Avukat Şamil Yiğitsözlü 1979 yılında mahkeme kayıtlarına göre APO’cular tarafından Urfa Suruç’ta şehit edildi. Bir çocuğuyla birlikte dul kaldığında 23 yaşındaydı.

Tek başında evinde yaşayan bu yaşlı kadının polisler evini bastı. Avukatsız yapılan sorgulamada polisler tarafından itirafçılığa zorlandı. Sorgu bitince barodan avukat istenip ifadesi okunmadan imzalatıldı.

Sorgudan sonra muayene için götürüldüğü hastanede fenalaştı ve kalp krizi geçirdi. 2 gün yoğun bakımda kaldı. Sağlığı ve psikolojisi bozuldu. Hayatında iyilikten başka bir şey düşünmeyen bu yaşlı kadın bugün “SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ” üyeliğinden hakkında dava açıldı ve yargılanmaya başlandı.

NEREDE SOHBETE KATILDIN, BANKADA NEDEN PARAN VAR?”

Osmaniye 2. Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmada mahkeme başkanı, terör örgütü gibi ağır bir suçlamadan dava açılan sanığa “darbe, silah, şiddet…” gibi eylemleri sormak yerine katıldığı sohbet ve kermesler ile Bank Asya’da bulunan parayı sordu. Sonra itirafçı ve tanıkları dinleyerek ve duruşmayı erteledi.

Ulviye Yiğitsözlü, babamdan kalan dul maaşıyla geçinen toplumda sosyo-ekonomik tabakanın altında yaşayan, Allah rızası ve ibadetten başka bir şey düşünmeyen kendi halinde bir kadın iken böyle zalimce muameleye maruz kaldı.

Bu yaşta bir kadın nasıl olur da darbeyle, şiddetle ve silahla ilişkilendirilip dava açılabilir?

Toplumun bir kesmine intikam, yok etme ve kiniyle yapılan bu suçlamalar, başta temel insan haklarına, anayasaya, yasalara, dini ve ahlaki kurallara aykırıdır.

Tarihin en kötü en karanlık döneminde iktidarda bulunan muktedirler! Elbette iktidarınızın sonu gelecek.

İktidarın vicdansız, merhametsiz, insafsız paydaşı olan İslamcılar ve milliyetçiler dilerim bir gün bu yaptıklarınızın hesabını verir zulümlerinizin altında kalırsınız.

Bu topraklarda on yıllarca nefretle öfkeyle lanetle anılacaksınız.” diye ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir