Cumartesi, Kasım 25, 2023
GÜNDEMHABERLER

KHK’lı Platformları Birliği’ni Temsilen Ankara KHK Platformundan Basın Açıklaması “Gergerlioğlu Türkiye’nin Vicdanıdır”

Değerli katılımcı arkadaşlar, Kıymetli basın mensupları;

Yeni insan hakları eylem planının açıklanmasıyla içimizde bir umut belirmişken son gözaltılar ve siyasi olaylarla hayal kırıklıkları yaşıyoruz.

Öncelikle belirtmeliyim ki Ankara’daki KHK’lılar olarak kendi irademizle bireysel olarak burada bulunuyor ve kendi isteğimizle bu açıklamayı yapıyoruz. Hükümetin İH Eylem planı ve reform açıklamalarından hemen sonra şu anda açıklamamızı yaptığımız başta İHD’nin yöneticileri olmak üzere yasal ve meşru siyasi parti ve STKların mensuplarıyla ilgili gözaltı süreçleri başlamıştır. Meclisin 3. büyük partisi HDP’nin kapatılması için dava açılmıştır. Sayın Gergerlioğlu’nun dokunulmazlığı dahi kaldırılmadan, hiçbir MV’nin iradesine sunulmadan milletvekilliği düşürülmüştür. T24 gibi popüler bir haber sitesinin hala mevcut olan bir haberini Twitter’dan paylaştığı için cezalandırılmıştır. Demokrasilerde eleştiri, haber verme ve haberleşme suç sayılamaz. Hukuk herkese genel ve eşit uygulanır.

Bu gidişle daha neler yapılır hayal bile edemiyoruz.

ÖFG bey kendisi de KHK ile doktorluk görevinden ihraç edilmiş aynı zamanda platformumuzda aramızda olan yakından tanıdığımız çok değerli bir insan ve yol arkadaşımızdır. Kendisi, kimlik sormadan karnı aç olanlardan kaçırılan insanlara kadar bütün insanların dertleriyle dertlenen, onlara çözümler bulmaya ve yardımcı olmaya çalışan bir vekilimizdir. Hiçbir ayrım yapmadan birebir herkesi dinler, ilgilenir. Tüm masum, mağdur, mazlumlara yardım etmek için didinir durur. Yiğit yürekli bir insan, sade samimi bir Müslüman, doğal doğru bir vatandaş, çalışkan, üretken, ayrımcılık yapmayan bir vekil ve hak savunucusudur. Ömer Faruk beyi 90’lı yıllardan beri tanıyoruz. 28 Şubat sürecinde başörtülülere ve imam hatiplilere yapılan haksızlık ve hukuksuzluklara karşı sonuna kadar mücadele etmiş, bugün de insan hakları ihlallerine karşı var gücüyle gece gündüz çalışmaktadır. Kim olursa olsun mazlumdan yanadır. Başkaları gibi daha önce mazlumken sonradan zalim olmaz. En büyük amacı tüm vatandaşların ve insanlığın mutluluğudur. Yolu tutarlı ve dengelidir. Menfaatlerine göre daima zikzak çizmez. Dün neyse bugün de odur. Gücü ele geçirince değişmez. Kendine oy vermedi diye kimseden kin ve intikam duygularıyla öç almaya kalkmaz. Edirne’den Hakkari’ye, Artvin’den İzmir’e kadar ayrım gözetmez, her yeri kendi memleketi bilir. Tüm halkı kardeşi bilir. Hak, hukuk, adalet neyse onu söyler, bu kavramları kendi çıkarlarına göre yontmaz. İçi dışı, özü sözü birdir. Perde arkasında, kapalı kapılar ardında başka; kameralar önünde halkın karşısında başka değildir. Onun mert ve dürüst tek yüzü vardır. İki yüzlülüğü ve riyakarlığı yoktur. Halka hamaset yapmaz, gerçekleri söyler. O kadar temiz bir kalbi, ruhu ve vicdanı var ki rüşvet, haraç, hırsızlık, yolsuzluk, kaçakçılık, yalan, talan, dolan, ahlaksızlık, entrika nedir diye sorsanız bu kavramlara ne kadar yabancı ve uzak olduğunu hemen anlarsınız. Eski bir tabirle “ismiyle müsemma” olan bir insan yani dürüst, adil, çalışkan, dayanışma içinde paylaşan samimi bir insandır. Bizler önce insan sonra bir vatandaş olarak onunla birlikte ve onun yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Ömer Faruk Gergerlioğlu yeryüzünde kıriminalize edilip hapse konulacak belki de son insandır.

Bu ülkenin ona ihtiyacı vardır. Böyle bir insanın ne kendisi zindana atılmalı ne de partisi HDP kapatılmalıdır. Parti kapatmak çözüm değildir, bunu söyleyenlerden biri yıllar önce bu iktidardı. Demokrasilerde partileri millet sandıkta kapatır. Demokrasi demek halkın temsili demektir. Mecliste siyasi temsil demek sorunların çözülmesinin kolaylaşması demektir. Halkın temsili ve temsilcisi yok edilirse toplumsal sorunlar var edilir. Mecliste çözüm yolları kapanırsa insanlar demokrasi ve hukuk dışı arayışlar içine girebilir. İktidar her rejimde vardır ama bazı rejimlerde muhalefet yoktur ya da göstermelik vardır. Demokrasi demek muhalefet demektir. Muhalefetin kalitesi ne kadar iyiyse demokrasinin kalitesi ve ülkelerin durumu, kurumları o kadar iyidir.

Meclisteki partilerin ve milletvekillerinin büyük çoğunluğunun siyasi nedenlerle parti kapatılmasına ve milletvekillerini hapsedilmesine taraftar olmadığını biliyoruz. Demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti; Anayasa, insan hakları ve temel hakların özüne ve ruhuna uygun davranarak mevcut birikim ve gelenekleriyle, bütün halk, kişi ve kurumlarıyla sorunlarını basiret ve sulh ile çözebilir. Bunun için akıl, mantık ve bilimle demokrasiye, halk iradesine, seçimlere, seçilmişlere saygı gösterilmesi, adalete, hukuka uyulması ve uygulanması yeter. 

Ömer Faruk Gergerlioğlu Türkiye’nin vicdanıdır.

Bütün vatandaşlarımıza selam, sevgi ve saygılarımızla arz ederiz.

Ankara KHKlı Platformu

Batman KHKlı Platformu

Samsun KHKlı Platformu

Trabzon KHKlı Platformu

Adıyaman KHKlı Platformu

Antalya KHKlı Platformu

Hatay KHKlı Platformu

İzmir KHKlı Platformu

Manisa KHKlı Platformu

Bursa KHKlı Platformu

Eskişehir KHKlı Platformu

Aydın KHKlı Platformu

Mardin KHKlı Platformu

Yalova KHKlı Platformu

Van KHKlı Platformu

Osmaniye KHKlı Platformu

Denizli KHKlı Platformu

İstanbul KHKlı Platformu

Kahramanmaraş KHKlı Platformu

Mersin KHKlı Platformu

Kocaeli KHKlı Platformu

Adana KHKlı Platformu

Diyarbakır KHKlı Platformu

Yalova KHKlı Platformu

Adıyaman KHKlı Platformu

Isparta KHKlı Platformu

Eskişehir KHKlı Platformu

Kütahya KHKlı Platformu

Bitlis KHKlı Platformu

KHK TV TTB ve KHKlı Hekimler

KHK’lı Platformları Birliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir