Cumartesi, Aralık 9, 2023
DÜNYAGÜNDEMHABERLERHUKUKİNSAN HAKLARI

Vekilliği Düşürülen Gergerlioğlu Kararına Avrupa’dan Tepkiler Çığ Gibi

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden ihraç kararının ardından Nacho Sánchez Amor ve Sergey Lagodinsky’nin açıklaması.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor (S&D, ES) ve AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Delegasyonu Başkanı Sergey Lagodinsky (Yeşiller / EFA, DE), karara tepki olarak Çarşamba günü aşağıdaki açıklamayı yayınladılar.
“İnsan hakları savunucusu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 17 Mart 2021’de milletvekilliği ve dokunulmazlığının kaldırılması kararını ve ardından yapılacak hapis cezasını şiddetle kınıyoruz.


Bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle mahkum edilmesi, ihracı ve beklenen hapsedilmesi, insan haklarının ciddi bir ihlali ve Türkiye’nin parlamenter demokrasisine olan güveni daha da zayıflatan bir başka ciddi adımdır. Davası, çoğulculuğu ve politik tartışmayı kısıtlama girişimleri bağlamında, ülkedeki ifade özgürlüğünün vahim durumunun, herhangi bir eleştirel sesi susturmak için terörle mücadele tedbirlerinin kötüye kullanılmasının ve muhalefetin, özellikle HDP’nin, bastırılmasının bir başka kaba örneğidir.


Gergerlioğlu’nun Meclis’ten çıkarılması ve yaklaşan hapis cezası, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın insan onuru, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü merkezine koyma sözü veren yeni bir İnsan Hakları Eylem Planı sunmasından yalnızca iki hafta sonra, acı verici bir “gerçeklik kontrolü” dür. Eylemler sözlerden daha yüksek sesle konuşuyor ve bu durumda, özellikle herhangi bir yasal reform vaadinden ve AB’ye yönelik iyi niyetlerle dolu herhangi bir konuşmadan çok daha yüksek sesle konuşuyorlar.
Türk makamlarını, Türk Anayasasına uygun olarak savunduklarını iddia ettikleri değerlere, Avrupa standartlarına bağlılıklarına ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere uymaya çağırıyoruz.
Kendisinden önce keyfi olarak mahkum edilen ve hapse atılan sayısız kişi adına konuşan şiddetli bir insan hakları savunucusu olan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun asılsız gerekçelerle hedef alınması ve yargılanması tesadüf değildir. Kendisiyle ve ailesiyle tam dayanışmamızı ifade ediyor ve Türkiye’deki sivil toplumun ve tüm vatandaşların sivil demokratik özlemlerini desteklemeye devam ediyoruz. “

NE OLMUŞTU?

Gergerlioğlu hakkında milletvekili seçilmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

Gergerlioğlu, Genel Kurul Salonu’ndan çıkarılması durumunda grup odasında bekleyişine devam edeceğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir