Perşembe, Şubat 22, 2024
GÜNDEMHABERLERHUKUKİNSAN HAKLARI

İHD Adana Şubesi ve Adana KHK Platformundan Ortak Basın Açıklaması: ‘Gergerlioğlu’nun Demokrasi Nöbetinde Yanında Olduğumuzu Beyan Ediyoruz’

ADANA KHK MAĞDURLARI  PLATFORMU VE İHD ADANA ŞUBESİ

ORTAK BASIN BİLDİRİSİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 17.03.2021 Salı günü 2016 yılında bir haber sitesinde yayımlanan haberi paylaşmasına ilişkin verilen yargı kararı okunarak seçilmiş bir milletvekili olan Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştür. Millet iradesi yok sayılarak, tüm teamüller ve anayasa ihlal edilerek toplumsal barışa darbe vurulmuştur. TBMM’de okunan karar ile sadece Sayın Vekilin susturulması değil, muhalif düşünceleri nedeniyle ötekileştirilen ve baskılara maruz kalan büyük bir kesimin sesinin kısılması hedeflenmiştir. Bu nedenle, “Halkın Vekili Ömer Faruk Gergerlioğlu”nun insan hakları mücadelesinin desteklenmesi vicdan sahipleri için bir yükümlülüktür.

Ömer Faruk Gergerlioğlu; KHK’lılar, Kürt meselesi, Cumartesi Anneleri, Yüksel direnişçileri, İnsan kaçırmalar, Çıplak aramaya maruz kalanlar, Cezaevlerindeki hak ihlalleri, Boğaziçi öğrencileri ile ilgili yaşanan tüm hak ihlalleri ve hukuksuzlukları Meclis kürsüsü, basın açıklamaları, sosyal medya ve diğer platformlarda gündem belirleyen aktif bir milletvekilidir. Mağdur ve mazlumdan yana taraf olarak, siyasetin konfor alanını bozan bir kişilik olarak Sayın vekilin tutum ve eylemleri özellikle iktidar çevrelerince siyasi bir hedef haline getirilmesine neden olmuştur.

Diğer yandan, Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verilen yargı kararı kullanılarak milletvekilliğinin düşürülmesi; kısa bir süre önce reform olarak sunulan “İnsan Hakları Eylem Planı”nın gerçeklerden ne kadar uzak olduğuna ve iktidarın insan hakları ve hukukun üstünlüğünü sağlama vaatleri ile uygulamalarının tutarsızlığına açık bir delildir. Bir insan hakları savunucusu olan Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında AYM kararı beklenmeden mecliste milletvekilliğinin düşürülmesiyle sonuçlanan süreç, iktidarın demokrasi ve özgürlükler konusundaki samimiyetsizliğine ayna tutmuştur. Bu durum, kararın tamamen kasıtlı, Anayasaya aykırı, siyasi ve hukuksuz bir karar olduğunu da ortaya koymaktadır.

TBMM’de okunan karar ile toplum vicdanı ve millet iradesinin yok sayılmıştır. Enis Berberoğlu kararında yaşanan hukuksuzluk tekrarlanmış, TBMM’nin itibarı bir kez daha zedelenmiştir. Anayasa Mahkemesine çağrımız büyük bir yara alan demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğünün tamiri için ivedilikle Ömer Faruk Gergerlioğlu ile ilgili bireysel başvuruyu incelemesi ve bir an önce karara bağlamasıdır.

Adana KHK Platformu ve İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi olarak insan hakları, demokrasi ve ifade özgürlüğüne inanıyoruz. Önceki dönemlerde defalarca denenen ve olumlu tek bir siyasi sonucu olmayan parti kapatma ve milletvekilliğinin düşürülmesi uygulamalarına karşı olduğumuzu ilan ediyoruz. Toplumsal muhalefetin yapıtaşı sivil toplum kuruluşları ve demokrasiye sahip çıkma iradesini ortaya koyma yükümlülüğü olan muhalefet partilerinden; Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yalnız bırakılmamasını, aktif bir şekilde sahip çıkılarak kendisine mecliste destek olunmasını talep ediyoruz.

Gergerlioğlu, bu ülkede yaşanan haksızlıkları hukuksuzlukları, adaletsizliği, eşitsizliği gözler önünü sermektedir. Yaptıkları ve söyledikleri ile siyasi iktidara gerçekliğini göstermekte/ ayna tutmaktadır. Siyasi iktidar da kendi ve ülke gerçekliğini, hem ülke hem de dünya kamuoyundan gizlemek için halk iradesini bile hiçe sayarak Gergerlioğlu’nun Meclis dokunulmazlığına el koymuştur ve cezaevine atarak siyasi rehine haline getirmek istemektedir.

Gergerlioğlu şahsında yargılanan demokrasi Barış ve insan hakları mücadelesidir.

Bizler hem Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülme kararını tanımıyoruz hem de bedeli ne olursa olun emek barış demokrasi ve insan hakları mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz. Gergerlioğlu’nun demokrasi nöbetinde yanında olduğumuzu beyan ediyoruz.18.03.2021

                                                               İHD ADANA ŞUBESİ

                                                 ADANA KHK MAĞDURLARI PLATFORMU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir