Salı, Mayıs 21, 2024
AÇIK GÖRÜŞHUKUKİNSAN HAKLARI

Bir Milletvekili, Ömer Faruk Gergerlioğlu

Kenan Güngördü

Vicdan aynı zamanda adalet ve hak verme duygusudur.

İnsanlar kötülüğü ya kendilerini çok güçlü gördükleri ve yargılanamayacaklarını sandıkları zaman yada vicdanları zayıf olduğunda yaparlar.

Çıkarlarını düşünen insanların arttığı ve belki de fedakarlığın azaldığı zamanlarda her türlü ”ahlaksızlık” ve iki yüzlülük ortaya çıkmaktadır.

Yine paranın saltanatı; merhameti ve vicdanı susturmak için” her türlü haksızlığa zulme yalana  başvurmaya yeter de artar bile!

Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz. Vicdanın çalışmadığı yerde de merhamet barınamaz.

Hak, hukuk ve adaletin  bulunduğu yerde zulüm ve zulmedenler (zalimler) bulunamaz.

Bir vekile getirmek istiyorum lafı. Çok dolandırdım farkındayım ama…

Evet barış dediği için mesleği elinden alındı. Şimdi işkence ve kötü muamele dediği için vekilliği elinden alınmak isteniyor.

Bu yola çıkarken vicdanı ile yola çıkan; merhamet sahibi, göğsünün orta yerinde taşıdığı vicdanını hiçbir makama satmayan  bir vekil….

“Vicdanın olduğu yerde merhamet vardır” derdi babam. Vicdan varsa  hak yemez her türlü sömürüye karşı çıkar, insan hak ve özgürlüklerini savunursun derdi.

Bugün iyi niyetlerimi bir bir yargılayan zalimlerin ve yandaşlarının hergün sözlü olarak dile getirdiği vicdanın tek başına yetmiyor oluşuna şahitlik ediyor tüm mazlumlar.

Bu ülkede insanların başına bir şey geldiği zaman üzülürsünüz bu sizin vicdanınızı sızlatır. Fakat bir şey yapmayıp sadece üzülürsen ne faydalı nede yararlı olabilirsin.

Seyretmekle, üzülmekle yetinmeyip olaylara, kişilere yardım etmeye başladığın zaman eyleme de geçmiş oluyorsun buda merhametin dönen çarkıdır, merhamet eylemdir, durağan değildir. Bunu bizlere gösteren bir vekilden bahsediyorum.

Adı Ömer Faruk Gergerlioğlu..

İçimizde sessiz ve sedasız duran vicdanın hiçbir anlamı olmaz.Bir insanın vicdanı merhametle birlikte eyleme geçmiyorsa, ne ahlaktan nede dürüstlükten bahsedebiliriz.

Merhamet ve vicdan bir erdemdir, ne haksızlığı bilir nede haksızlık yapar. Kin,nefret gibi duygular onunla birlikte yaşayamaz.

Çünkü merhamet ve vicdanın olduğu her yerde barış vardır. Bunu bizlere öğreten isim Ömer Faruk Gergerlioğlu…

Tüm topluma bir soru sormak istiyorum. Bağıra bağıra sormak istiyorum.

Ne ara insanlar bu kadar bencil, bu kadar kötü, bu kadar hırsız, yalancı ve  çıkarcı olmaya başladılar.

Neden bu kadar vicdansız ve merhametsizsiniz ?

Bu yazıyı okuyanlar benim çok karamsar bir tablo çizdiğimi düşünebilir. Öyle değilse

vicdan ve merhametin birlikte olduğu yerde yalanın, talanın, zorbalığın yaşayamayacağını bilmemiz gerekiyor.

Bunu da bize öğreten o vekilin adı Ömer Faruk Gergerlioğlu ‘dur.

Bunu bilen kötülük;

Vicdanın ve merhametin ete kemiğe bürünmüş hali olan iyiliği saf dışı bırakmak için bütün hilelerini seferber etmiştir.

Ahlak, vicdan ve merhameti olan herkesin bu iyi vekil, iyi insan yani iyilik yumağının etrafında safını almalıdır.

Artık söz ve eylem kardeş olmalıdır. Yoksa geçmişte yaşananlar bir kez daha meydana gelir ve kötülük hepimize en acımasızlığı ile saldırmaya devam edecektir.

Maalesef; iyilerin ve kötülerin savaşı hep varoluştur. Şimdi de

Ülke yönetiminde söz sahibi olanlar, her şeyin tek hak sahibi olduğunu zannediyor.

Doğa tahrip ediliyor. KHK’larla bir neslin yaşam alanları bir bir istila edilirken iyilik ve kötülüğün savaşı kızışıyor. Diğer büyük çoğunluk ise günü kurtarma telaşında.

Tarih boyunca öğretilmiş olan susmanın erdem olduğunu söyleyenler nerede susulması yada nerede konuşulması gerektiğini öğretmediler.

Yaşanan olumsuzluklara güç çığırtkanlığı yapan vicdansız, merhameti çürümüşlere itibar ve saygınlık kazandıran köhne bu dünya her geçen gün insaf, vicdan ve merhamet penceresinden bakanların acı çekmesine neden oluyor.

Bütün bu durumlar, yaşanan trajedinin görmezden gelinmesine ve karmaşık olayların tek bir şeye indirgenmesine neden oluyor.

Biz KHK’lılara yaşatılan acıların görmezden gelinmesinin baş sebebi politik çıkarlar ve kişisel çıkarlardır ve bunların  olduğu yerde de adaletten ve haktan bahsedemeyiz.

Bir toplumun çoğunluğuna uymanın en basit yolu sorgulamamaktır.

Vicdan ve merhamet duygularından yoksun insanların kirlettiği dünya malesef yaşanmaz hale geldi.

Bir insan; yapılan haksızlıklar karşısında susuyorsa bütün dünya insanlığı için vicdanı merhametle birlikte harekete geçirmek zorundayız. 

İnsan olmanın temel değerlerinden biri olan vicdan ve merhamet insanı geliştirir, olgunlaştırır, daha geniş bakış açıları kazandırır.

Bencilliği yok eder, şiddeti giderir, insanları daha sorumlu yapar…!

Dürüst insan cesur ve merhametlidir, vicdanın sesini dinler, bencil değildir.

Bütün bunlara rağmen halen vicdanınız susuyorsa, merhametiniz sizi çoktan terk etmiştir…!

O vekil bu büyük çoğunluğun ortasında, sorgulayan kimliğiyle vicdan ve merhamet duyguları içinde insan hakları için çabalıyor. Hepimiz tüm insanlık adına sesleniyorum. Eyy insan olduğunu  unutmayanlar sizin bizim ve tüm mağdurların çığlığı olduğu için kötülüğün saldırısı altında olan Ömer Faruk Gergerlioğlu’na  sahip çıkıyorsanız doğru yoldasınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir