Salı, Ekim 3, 2023
GÜNDEMHABERLERHUKUKİNSAN HAKLARI

Meriç Nehrinde Bir Aile Felaketi: Yunanistan’a Geçmek İsteyen Kız Çocuğu Boğuldu

Türkiye’den yasa dışı yollarla Yunanistan’a geçmek isteyen bir anne ile kız çocuğu kendilerini bekleyen bota binerken akıntıya kapılarak Meriç Nehri sularında kayboldu, olayda kız çocuğu boğularak hayatını kaybederken anne kurtarıldı.

Meriç nehri yine bir Türk aile faciasına sahne oldu. Daha önce 5 kişilik Maden ailesinin can verdiği nehirde, Akçabay ailesi, Abdurrezzak ve Doğan aile üyeleri de Yunanistan’a geçmek isterken hayatlarını kaybetmişti. İki ailenin felaketi yaşadığı olaydan sağ kurtulan tek kişi yaşadıklarını euronews‘e anlatmıştı.

Bazı sosyal medya hesaplarında yazılanlara göre anne ve kızı, yurt dışında olan babalarını 5 senedir görmüyordu.

4 Mart Perşembe günü sabahın erken saatlerinde yaşanan olayda anne Neslihan Teke ile 9 yaşındaki kız çocuğu Nurefşan, Edirne şehri sınırı üzerinden Yunanistan’a geçmek istedi. Ancak mülteci bir grupla birlikte bota binerken kız çocuğu Nurefşan suya düşerek akıntıya kapıldı. Olay üzerine nehri geçmek isteyen mülteciler de geriye döndü.

Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile nehirde başlatılan arama işlemlerinde saat 15.00 sularında cansız bedeni bulunan çocuğun aynı gün otopsi işlemi yapılarak cenazesi yakınlarına teslim edildi. Küçük Nurefşan’ın cenazesinin cuma günü toprağa verildiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir