Pazar, Mart 3, 2024
GÜNDEMHABERLERHUKUKİNSAN HAKLARI

KHK’lılar İçin Önemli Kazanım: İade Durumunda Ödenen Maaşlardan Yapılan Yüksek Kesinti Haksız Bulundu

Mahkeme, SES üyesi bir kamu emekçisinin, KHK iadesi sonrası kendisine ödenen maaşların toplamı üzerinden yüksek oranlı vergi kesintisi yapılmasına yaptığı itirazı haklı buldu.

Yargı, göreve dönen KHK’li bir kamu emekçisinin maaşlarının toplamı üzerinden yüksek oranlı vergi kesintisi yapılması uygulaması ile ilgili iptal kararı verdi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi bir kamu emekçisi, KHK iadesi sonrası kendisine ödenen maaşların toplamı üzerinden yüksek oranlı kesinti yapılmasına itiraz ederek mahkemeye başvurmuştu.

Mahkeme yapılan yüksek oranlı gelir vergisi kesintisini haksız buldu ve geriye dönük olarak eksik ödenen kısmına faiz uygulanarak ödenmesine hükmetti.

Konu ile ilgili olarak Sendika.Org’a konuşan SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, “KHK’li sağlıkçı arkadaşlarımız, iade edildikleri kurumlarda faiz ödemelerinde ve performans ödemelerinde sıkıntılar yaşıyorlardı. Bu arkadaşlar için haklarının iadesi açısından emsal niteliğinde anlamlı bir karar” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir