Pazartesi, Nisan 15, 2024
DÜNYAGÜNDEMHABERLERSOSYAL MEDYA

Twitter’a 450 Bin Euro Para Cezası

İrlanda’da Twitter’a 450 bin euro para cezası kesildi. Cezanın gerekçesi, Twiter’ın veri gizliliğini ihlal ederek bazı özel paylaşımların herkes tarafından görünür hale gelmesine yol açan bir hatası…

İrlanda, Avrupa Birliği (AB) veri gizliliği düzenlemesi kapsamında bazı özel paylaşımların herkes tarafından görünür hale gelmesine yol açan bir hata nedeniyle Twitter’a 450 bin euro para cezası verdi. Ceza, AB Genel Veri Koruma Tüzüğü kapsamında İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından kesildi.

İLK KEZ CEZA KESİLDİ

Komisyondan yapılan açıklamada, sosyal medya şirketinin durumu zamanında kendilerine bildirmemesi ve yeterli şekilde belgelendirememesi nedeniyle Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün iki maddesini ihlal ettiği belirtilerek “Etkili, orantılı ve caydırıcı bir önlem olarak Twitter’a 450 bin euro (4 milyon 290 bin TL) tutarında idari para cezası verildi” ifadeleri kullanıldı. Böylece, AB Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün “tek durak mekanizması” kapsamında ilk kez bir sosyal medya platformuna ceza kesilmiş oldu.

NEDEN İRLANDA?

Mekanizma kapsamında, Twitter’ın yanı sıra Google, Facebook gibi diğer büyük teknoloji firmalarına Avrupa’da ev sahipliği yapan İrlanda’nın Veri Koruma Komisyonu, olası ihlallerde yetkili düzenleyici olarak kabul ediliyor. İrlanda Veri Koruma Komisyonu, hangisi daha yüksekse ihlale konu olan şirkete ya küresel gelirinin yüzde 4’ü ya da 20 milyon euro’ya (190 milyon 637 bin TL) kadar para cezası verme yetkisine sahip.

TWITTER ‘EKSİK PERSONEL’İ BAHANE ETMİŞTİ

Twitter, bazı özel paylaşımların Android cihazlarda herkes tarafından görünür hale gelmesine yol açan hatanın 2018’in sonunda fark edildiğini ancak Noel ve yeni yıl tatili dolaysıyla eksik personelle çalışılması nedeniyle harekete geçmekte yavaş kaldıklarını ve bu konuda gerekli dersi çıkardıklarını açıklamıştı. 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir