Pazar, Aralık 10, 2023
HABERLERHUKUKİNSAN HAKLARI

İstanbul KHK’lılar Platformu: Bu Ülkede, Bizlere Karşı 4,5 Yıldır Bir ‘İnsanlık Suçu’ İşleniyor

İstanbul KHK’lılar Platformu, 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. İstanbul KHK’lılar Platformu adına basın açıklamasını okuyan KHK ile ihraç edilen öğretmen Emine Yüzgeç, KHK’lıların insan haklarından 4,5 yıldır mahrum bırakıldığını söyleyerek “Bu ülkede, bizlere karşı, 4,5 yıldır bir ‘insanlık suçu’ işleniyor. Bizler 4,5 yıldır KHK cehennemini yaşıyoruz. Bizler 4,5 yıldır, kendi vatanımızda ‘vatansız’ muamelesi görüyoruz” dedi. 

İktidara tüm Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) iptal etmesi çağrısında bulunan Yüzgeç, “KHK’lılar hakkında ürettiğiniz yalanlar, iftiralar ve ‘nefret söylemlerini’ terk edin. KHK’larla gasp ettiğiniz tüm haklarımızı iade edin” dedi.

“KHK’LAR İNSAN HAKLARI İHLALİDİR”

Öğretmen Emine Yüzgeç, şu ifadeleri kullandı:

“İnsan Hakları Evrense Beyannamesi’nde tanımlanan haklar bu ülkeye, bu ülkenin insanları için hep bir ‘yabancı’ hep bir ‘yaban’, olarak görülüp; bir türlü yakıştırılmadı ve egemenlerin keyifleri öyle istediğinde ülkeden ‘sınır dışı’ edildi. Biz KHK’lılar, fiili olarak vatandaşlık haklarımızdan mahrum bırakıldığımız hukuksuz bir dönemi 4,5 yıldır yaşıyoruz. Bu ülkede, bizlere karşı, 4,5 yıldır bir ‘insanlık suçu’ işleniyor. Bizler 4,5 yıldır KHK cehennemini yaşıyoruz. 4,5 yıldır, kendi vatanımızda ‘vatansız’ muamelesi görüyoruz. KHK’lılar olarak bizlere karşı işlenen ‘insanlık suçlarını’, buradan, bir kez daha tüm dünyaya ilan ediyoruz ve diyoruz ki; ‘KHK’lara yapılanlar insan hakları ihlalidir’ ve bu suça ortak olanalar mutlaka ve mutlaka insanlık hukuku ve vicdanı önünde yargılanıp mahkûm edileceklerdir.

İnsanlık hukukumuzu çiğneyen yetkililere, bugün buradan, bir kez daha sesleniyoruz;

-KHK’lılar hakkında ürettiğiniz yalanlar, iftiralar ve ‘nefret söylemlerini’ terk edin.

-İnsanlık suçuna, soykırıma varan tüm hukuksuz uygulamalarınızdan vazgeçin.

-Mahkemeleri, hâkim ve savcıları baskılamaktan, adalet sistemini işlemez hale getirmekten vaz geçin.

-Tüm KHK’ları ‘ama’sız, ‘fakat’sız bir şekilde tüm sonuçları ile birlikte iptal edin.

 -Bizden KHK’larla gasp ettiğiniz tüm haklarımızı iade edin.”

“4,5 YILDA 523 ARKADAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işten çıkarılan Kenan Güngördü de yaptığı konuşmada, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e çağrı yaparak “Gerçekten samimiyseniz, bu ülkeye adaleti getirmeye çalışıyorsanız KHK’lılardan başlamalısınız. Çünkü, KHK’lar ölümdür, işkencedir, soykırımdır” dedi.

Zeytinburnu Direnişçisi Kenan Güngördü şöyle konuştu:

“Biz 4,5 yıldır KHK’lar ile güvenlik soruşturmaları ile ihraç edilen yüzbinlerin çığlıyız. Çıkarılan 34 KHK’nın tamamının hukuksuz olduğunu söyledik. 4,5 yıldır hayatını yitiren 523 arkadaşımız oldu. Kronik hastalıklar, kanser veya yurt dışına çıkarken hayatını kaybeden onlarca arkadaşımız oldu. Buradan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e bir çağrıda bulunmak istiyorum; insan hakları, hukuk, adalet diyorsunuz ya en büyük adaletsizliği sizin iktidarınız zamanında bu ülke yaşadı. 2016’da çıkarılan KHK’lar ile hukuksuzlukta zirve yaptınız. Gerçekten samimiyseniz, bu ülkeye adaleti getirmeye çalışıyorsanız KHK’lılardan başlamalısınız. Çünkü, KHK’lar ölümdür, işkencedir, soykırımdır.”

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir