Salı, Mayıs 21, 2024
EKONOMİHABERLER

Faturaların İllerarasında Farklılık Göstermesinin Nedeni Açıklandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bütçe görüşmeleri sırasında MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın sorusu üzerine vatandaşın kullandığı doğalgaz fiyatının ilden ile farklılık göstermesinin sebebini açıkladı. Dönmez, personel, kira, bakım ve onarım gibi şirketten şirkete değişen işletme giderlerinin her ilde farklı satış fiyatı oluşmasına sebep olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın TBMM Genel Kurulu’nda yapılan bütçe görüşmelerinde, şirketlerin elektrik faturalarına yüklediği temsil ve ağırlama masrafları gündeme geldi. Muhalefet milletvekilleri, elektrik dağıtım şirketlerinin temsil, ağırlama, konaklama, seyahat ve lüks kira gibi giderlerinin niçin elektrik faturaları yoluyla vatandaşa ödettirildiğini Dönmez’e sordular. Dönmez, bu soruların hiçbirine yanıt vermedi. Ancak, şirket masraflarını faturalara ekleme yönteminin bir benzerinin doğalgazda da yaşandığı MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın Dönmez’e sorduğu soruyla ortaya çıktı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, MHP’li Yılmaz, 1999 depreminin vurduğu Düzce’de elektrik altyapısında yaşanan sorunlar nedeniyle hemen her gün elektrik kesintileri olduğunu belirtip, elektrik sorununun çözülmesini ve hava kirliliğinin önlenmesi için Düzce’ye indirimli doğalgaz verilmesini Dönmez’den talep etti.

Düzce’nin tüm ilçeleri doğalgaz kullanan nadir illerden biri olduğunu ancak doğalgaz fiyatları konusunda özel bir indirim yapamayacaklarını belirten Dönmez, personel, kira, bakım ve onarım gibi şirketten şirkete değişen işletme giderlerinin her ilde farklı satış fiyatı oluşmasına ve vatandaşın doğalgaz faturalarına yansıtılmasına neden olduğunu ifade etti.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir