Salı, Şubat 20, 2024
HABERLERHUKUKİNSAN HAKLARISİYASET

Ne Yaptılarsa Tersini Savundu

Adalet Bakanı Gül, bütçe görüşmelerinde “Yargıya talimat vermediklerini” öne sürdü. Gül, AYM kararlarının tanınmasına, kadına şiddetin önlenmesine, hakimlerin korkusuz çalışmasına önem verdiklerini savunurken, muhalefet “Gerçeklerin içinde yaşamıyorsunuz” karşılığını verdi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2021 Yılı Bütçe Teklifi’nin görüşmelerinde bakanlar, milletvekillerine bir yıllık icraatlarını ve önümüzdeki yıllara ilişkin planlamalarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Selahattin Demirtaş’ın yargılamasına ilişkin kullandığı, “Önünün açılmasına yol vermeyiz” açıklamalarının ardından konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıya talimat vermediklerini” iddia etti. Bütçe sunumunu yapan Gül, “Mahkemeler yürütme içinde bir taşra teşkilatı değildir, Adalet Bakanlığı’nın bir il müdürlüğü değildir, bağımsız ve tarafsızdır. Anayasa açıktır. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere talimat veremez” dedi.

AYM KARARLARININ TANINMAMASI

Gül’ün tepki çeken açıklamaları bununla da sınırlı kalmadı. AYM’nin kararlarını tanımayan yerel mahkemelere “değinmeyen” Gül, “AİHM’nin, AYM’nin verdiği kararlara yönelik bir ihlal söz konusuysa bu ihlali yapan, bu kararı veren hakim ve savcıların terfisinde dikkate alınacak, bunların terfisiyle ilgili bir uygulama ocak ayı itibarıyla başlamış oldu” dedi. Bu sözlerin üzerine CHP’li Sezgin Tanrıkulu, yerinden kalkarak, “Sayın bakan bunu nasıl söylersiniz” diye sordu. Berberoğlu hakkındaki AYM kararının yerine getirilmediğini anımsatan Tanrıkulu’na AKP’li milletvekilleri tepki gösterdi. İktidar milletvekilleri, Tanrıkulu’nun üzerine yürüdü. Daha sonra oturuma ara verildi. Aranın ardından yeniden konuşan Gül, Berberoğlu kararını tanımayan yerel mahkeme için, “Kalkıp da biz, o cübbeyi giyerek yargı yerine geçip karar veremeyiz” demekle yetindi.

SÜRGÜN KORKUSU YAŞAMAYACAKLAR

Adalet Bakanı Gül, önem gösterdiklerini öne sürdüğü diğer çalışmaları ise şöyle anlattı:

“Kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyorum. Tek bir kadının bile şiddete maruz kalmayacağı dünya inşa etmek hepimizin ortak amacıdır, bunu da gerçekleştireceğiz.

Tutuklama bir koruma tedbiridir, aslolan tutuksuz yargılamadır. Tutuklamaya başvurulmasının gerekli olduğu durumlarda da bu karar ölçülü ve orantılı şekilde tatbik edilmelidir.

Yargı bağımsızlığının daha da güçlenmesi için coğrafi teminatı getireceğiz. Hakim ve savcı, verdiği bir karardan dolayı, ‘Tayinim başka bir yere çıkar mı?’ endişesiyle değil, dosyaya bakarak görevlerine devam edeceklerdir.”

Bakan Gül’ün açıklamalarının ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise “Burada anlattıklarınızı ya siz rüyanızda gördünüz ya da biz gerçeklerin içerisinde yaşamıyoruz” dedi.

***

Borç içindeyiz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da bankalardan kredi alan vatandaşların yüzde 15’inin “riskte” olduğunu kaydetti. Elvan, 382 milyar TL’lik kredinin yakın izlemede olduğunu bildirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, ekonomide yaşanan kötü gidişatın ardından yurttaşların borç yüküne ilişkin soruları yanıtladı. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Elvan, borç yükü hakkında şunları söyledi: “Takipteki alacakların miktarı 151 milyar TL’dir. Yakın izlemede olan toplam miktar 382 milyar TL’dir. Pandemi nedeniyle, takipteki alacaklar grubuna alınma süresini doksan günden yüz seksen güne çıkardık. Üç kamu bankamızın 2,7 milyar dolar pozisyon açığı vardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir