Pazar, Haziran 16, 2024
HUKUKİNSAN HAKLARI

6 Yıl 3 Ay Ceza Alan Yüzde 96 Engelli, Kas Hastası Fatma Cömert, “Düşünebiliyor Musunuz Ben de Terör Örgütü Üyesiyim”

28 yaşındaki doğuştan kas hastası ve yüzde 96 engelli Fatma Cömert, silahlı terör örgütü üyeliğinden 6 yıl 3 ay ceza aldı. Gözaltına alınmak istenmesi ve mahkeme sürecine kadar polisinden savcısına hatta hakimine kadar herkesin çok şaşırdığını; ancak buna rağmen terör örgütü üyeliğinden ceza aldığını kaydeden Fatma Cömert, “Benden terörist olur mu ya. Ben ellerimi ayaklarımı oynatamıyorum. Yüzde 96 engelliyim. Çok komik bir olay hatta traji komik bir olay” dedi.

15 Temmuz sonrası ilan edilen KHK’lar ile 140 binden fazla kamu görevlisi ihraç olurken on binlerce kişi de çeşitli sebeplerle mağdur oldu. Fatma Cömert, Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu . Şu anda ise Anadolu Üniversitesi sağlık işletmeciliği okuyor. Okuduğu kişisel gelişim kitapları sayesinde moral bulan ve abisinin gayretleri ile tedaviye başlayan genç kız spor aletleri ile kaslarını güçlendirmeye çalışıyor.

 “DÜŞÜNEBİLİYOR MUSUNUZ BEN TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİYİM”

KHK’larla  mağdur edilenlerden birisi de doğuştan kas hastası ve yüzde 96 engelli olan Fatma Cömert. Yaşadıklarını KHK Tv’ye anlatan KHK mağduru genç kız yaşadıklarına hala bir anlam veremiyor. Zaman zaman gözyaşlarını tutamayan Cömert, “Düşünebiliyor musunuz ben örgüt üyeliği ile suçlanıyorum. Basit bir şey değil. Ben miyim terörist. Ben ellerimi ayaklarımı oynatamıyor. Annemim yardımı olmadan çoraplarımı dahi giyemiyorum. Yazı yazmakta zorlanıyorum. Ben nasıl terör örgütü üyesi olabilirim. Komik yani çok trajikomik bir olay ” ifadelerini kullandı.

“POLİS, SAVCI ve HAKİM HEPSİ ŞAŞIRDI; ANCAK YİNE DE CEZA ALDIM”

Polislerin kendisini göz altına almaya geldiklerinde çok şaşırdığını aktaran KHK Mağduru Fatma Cömert, “Tabi beni yatakta görünce çok şaşırdılar. Engelli raporumu gösterdim. Savcı benim yanıma geldi ifademi aldı. Savcı da çok şaşırdı. Bir yanlışlık olmalı dedi. Mahkemeye çıktım tekerlekli sandalye ile hakim sen bir daha gelme dedi.” diye konuştu. Hakimin mahkeme kendisini görünce çok duygulandığını aktaran Cömert, “Tüm bu yaşananlara rağmen geçtiğimiz günlerde karar mahkemesinde silahlı terör örgütü üyeliğinden 6 yıl 3 ay ceza verdiler. Ben şimdi bu halimle hapse mi gireceğim.” dedi.

“ÇORABIMI ANNEM GİYDİRİR, TEKERLEKLİ SANDALYE İLE ABİM DIŞARI ÇIKARIR”

Engelli olarak yaşamını nasıl sürdürdüğü ile ilgili bilgiler veren Fatma Cömert, şunları söyledi. “Sabah kalktığımda kültür fizik hareketlerini yaparım. Ailemle kahvaltımı yaparım. Abim, bazı zamanlar tekerlekli sandalye ile beni hava almak için dışarı çıkarır. Annem üstümü başımı giydirir. Zamanımın büyük çoğunluğu ise evde geçer. Kitaplar okurum. En sevdiğim yazar Sinan Yağmur. Bunun dışında kişisel gelişim kitapları okumayı çok severim.” Ailesini çok sevdiğini özellikle kendisini her konuda teşvik eden abisine ise ayrı bir sevgi ve minnettarlık duyduğunu aktaran Fatma Cömert, “Tedavimi devam ettirmeyi ve okumayı ve bir işe girmeyi çok istiyorum.” dedi.

 “TERÖR ÖRTÜTÜ ÜYELİĞİNDEN CEZA ALMAK ÇOK ZORUMA GİDİYOR”

Kendi durumundaki birinin terör örgütü üyeliğinden suçlanmasının çok zoruna gittiğini kaydeden KHK Mağduru Fatma Cömert, üst mahkeme tarafından kararının bozulmasını  beklediğini sözlerine ekledi.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir