Çarşamba, Nisan 10, 2024
GÜNDEMHABERLERHUKUKİNSAN HAKLARI

Pek Çok Haktan Mahrum Bırakılan KHK’lı Öğretmenin Bu Kez Tarlası Kundaklandı

Sivas’taki köyünde çiftçilik yaparak hayatını kazanmaya çalışan eski KHK’li Celalettin Tokmak’ın tarlası yandı. Akşam saat 7 civarında başlayan yangının kundaklama olduğu şüphesi ağır bastı.

Yangın sonrası olay yerine Jandarma geldi. Tokmak şüphelendiği kimsenin ve düşmanının olmadığını söyledi. Şair olan Tokmak, tarlanın başka köylerden gelip yakılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Hayvancılık ve tarım ile geçimini sağlamaya çalışan Tokmak yaşadıklarını şöyle anlattı;

“İhraç edildikten sonra köyüme yerleştim ve hayvancılık yapmaya başladım. Dört yıldır köyümde hayvancılık yapıyorum. Buraya geldiğimden beri birçok iftiraya uğradım. Kendi köylülerim tarafından yapılan asılsız ihbarlarla defalarca jandarma üzerime salındı. Defalarca operasyona maruz kaldım. Hiç birinde de bir şey çıkmadı. Çünkü anamızdan doğduğumuz gibi alnımız ak, yüzümüz açık. En son bu gece yaşanan hadisede Yoncalığımda bulunan yaklaşık 150 sulama borusu kundaklanarak yakıldı. Bunu kimin yaptığını tabiki bilemiyorum. Ama köyümden birilerinin yaptığını biliyorum. Çünkü başka köylerden gelip de bizim köyün kenarındaki tarladaki boruyu kimse yakamaz. Kendi köylülerim yaktı ama kimin yaktığını bilmiyorum. Ora benim yoncalığımdı, hayvanlarımın yemini tedarik etmek için yoncamı suluyordum. Yaklaşık 20/25 bin civarında maddi hasar meydana geldi. Jandarma geldi. Tutanak tuttu. Delil ve ispat olmadığı için bir şey yapamayız dedi”

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sivas Valiliği’ne Sordu

Celalettin Tokmak’ın tarlasının kundaklanması ile ilgili HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, şunları yazarak Sivas Valiliği’ne seslendi;

“ KHKlı bir öğretmen

Köyünde tarım, hayvancılık yapıyor

Geçimini teminden bile rahatsız olan var!

Yaşam hakkı vermek istemiyorlar,sulama boruları kundaklanmış!

@sivasvaliligi bu ne haldir?

Vatandaşın malına kast edilerek elini kolunu sallayıp rahatça dolaşılıyor mu Sivas’ta?”

Sosyal Medyada Yardım Kampanyası

Olayın sosyal medyada duyulmasının ardından pek çok vatandaş, insan hakları aktivisti ve vicdanlı insanlar tarafından sosyal medyada yardım kampanyası başlatıldı. Konuyla ilgili insan hakları aktivisti Natali Avazyan,

“Sevgili arkadaşlarım ,Canlarım sizden bir ricam olacak.. Biliyorsunuz bu akşam saatlerinde Sevgili @Celali__ ‘nin sulama borulatını yaktılar.. Desdek kampanyası başlattık 25.000 ‘tl bizim için ne ki 5 saate toplarız.

Hadi bakalım kurban olurum” dedi.

https://twitter.com/NataliAVAZYAN/status/1333155192066486274?s=08

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir