Cumartesi, Kasım 25, 2023
ÇEVREHABERLERSİYASET

Yaşam Savunucularından Maden Şirketlerinin İstedikleri Yasa Değişikliğine “HAYIR”

İNSAN HAKLARI DERNEĞI ADANA ŞUBESİ EKOLOJİ KOMİSYONU, YEŞİL SOL PARTİ ADANA İL ÖRGÜTÜ ve ADANA ÇEVRE PLATFORMU ORTAK BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİLER.

Açıklamada; “Hava, su, toprak, ağaç biziz. Biz doğayız, doğanın bir parçasıyız. Kendimizi, hayatımızı savunmaya devam edeceğiz” denildi.

Ortak açıklama metni şu şekilde;

MADEN ŞİRKETLERİNİN İSTEDİKLERİ YASA DEĞİŞİKLİKLERİNE

YAŞAM SAVUNUCULARI OLARAK “HAYIR” DİYORUZ!

Kısa adı “Enerji torba yasası” olan ve bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak olan yasa, yeni çevre felaketlerine yol açacak nitelikte. Komisyon görüşmelerinde muhalefet partilerinin yaptıkları bütün uyarılara rağmen, iktidar partileri torba yasanın çevre için tehlikeli olan maddelerinde değişiklik yapmayı reddederek yasayı Meclis Genel Kurulu’na getirdiler.

Bu torba yasa olduğu gibi geçerse şunlar olacak:

-Maden işletmeleri, ruhsat alanları dışına siyanür havuzları, liç tesisleri, atık barajları, patlayıcı depoları gibi kalıcı tesisler kurabilecek; madencilik sebepli kirlilik daha geniş alana yayılacak. Daha fazla ormanın, meranın, tarım alanının yok olmasına sebep olunacak.

-Enerji yatırımları için gereken taşınmazlar kamu yararı aranmaksızın istimlak edilebilecek. Köylünün toprağına kolaylıkla el konulabilecek.

-Havaya çok miktarda kimyasal ve zehirli gaz salan, araba lastiği, orman ürünleri ve çöp yakarak elde edilen enerji “yenilenebilir” sayılacak. Lastik, çöp, plastik yakılarak enerji uğruna havaya daha fazla zehir saçılacak.

Demokrasinin ve hukukun egemen olduğu bir ülkede, yurttaşlar seçtikleri vekillerin oluşturduğu meclisten hayatlarını kolaylaştıracak ve iyileştirecek yasalar yapmasını bekler. Bizler ise “bugün Meclis’ten hayatımızı karartan, zorlaştıran hangi yasa çıkacak?” diye korkar hale geldik.

İklim krizinin en çok etkilediği ülkelerden birisidir ülkemiz. Göllerimiz kurudu, akarsularımız HES’lerle kelepçelendi, kuraklık ve aşırı yağış dengesizliğiyle yüzyüzeyiz, ormanlarımızın ne kadar azaldığı uydu fotoğraflarında sabitlendi, kimin umurunda? Varsa yoksa sermayenin istekleri, iktidar partileri için tek önemli nokta bu.

Enerji, maden, inşaat şirketlerinin doğa tahribatlarına karşı ülkenin dört bir yanında direniş var. Temiz hava, içilebilir su, ekip biçeceği toprak olmadan, ağaç olmadan, canlı çeşitliliği olmadan yaşamın sürdürülemeyeceğini bilenlerin direnişleri bunlar.

Yaşama karşı olan, sadece sermayenin çıkarına olan, halkın değil, çok küçük bir azınlığın çıkarına hizmet eden bu torba yasa geri çekilmelidir.

Hava, su, toprak, ağaç biziz. Biz doğayız, doğanın bir parçasıyız. Kendimizi, hayatımızı savunmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

17 Kasım 2020

İNSAN HAKLARI DERNEĞI  ADANA ŞUBESİ  EKOLOJİ KOMİSYONU

YEŞİL SOL PARTİ ADANA İL ÖRGÜTÜ

ADANA ÇEVRE PLATFORMU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir