Cumartesi, Kasım 25, 2023
AÇIK GÖRÜŞ

Barış ve KHK’lar

Kenan Güngördü

Ülkemizin ve Ortadoğunun en çok ihtiyacı olan şey BARIŞ. Öyle hasret kaldık ki… Şahsen ben görmeden ölmek istemiyorum.
Peki ölmek veya öldürmek nasıl bir duygudur.?
Bir bebek düşünün ve bir sistem mesela. O masum bebek büyüyor ve bir katil haline geliyor. Hangi sistem bebeği bu hale getirebilir ki?
Kin, nefret ve öfke ile kuşatıp,
eline silah verip ÖLDÜR diyen sistem.


KHK’lar ile yüzbinlerce insana yapılanlar ; aslında öldürmek ile aynı şey değil de nedir ? Hangimiz artık ne olursa olsun demedi?
Hangimizin dolmadı gözleri ve hangimizin öfkesi bazen en yakınımızdaki sevdiğimizi kırmadı bil(e)meden?
KHK dediğimiz şey; tavana asılı bir intihar ipiydi..
KHK dediğimiz şey; silahı dayayıp beynimizin tam ortasına; patlamasına ramak kala caydıran nedenlerle geri çektiğimiz şeydi.
Kaç can yandı ve kaç kez avazımız geldiği kadar bağırdık boş odalara?
Parçalanmış umutlar , hayaller ve en mutlu aileler hatta aşklar, dostluklar…

Şimdi polisin “yaptığınız eylem yasalara aykırıdır dağılın ” anonslarına “emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganlarımız yankılanırken meydanlarda halk; daha birkaç ay önce sağlığını, çocuğunu v.s emanet ettiği öğretmen veya sağlıkçı memurların yerlerde sürüklenmesine ya sadece seyirci kalıyor yada çığlığımızı duymazlıktan geliyor.


Korku o kadar yayılmış ki kulaktan kulağa, sessiz sessiz haklı olduğumuz dillendiriliyor. Ancak o ses bir türlü duyulacak kadar yükseltilmiyor.
Her anlayıştan insanın bildiği bir zulüm dördüncü yılını tamamlamış bulunmakta.
Direnen bir avuç emekçi hergün gözaltına alınmakta, yerlerde sürüklenmekte ve terörist denilerek toplumda tehlikeli bir birey olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. İktidarın emrindeki amirler eliyle kendileri gibi düşünmediği için yada koltuğunu korumak adına adeta insan avcısı gibi muhalif aramaya ve “en çok ben bulup attım ” yarışı içine girmektedirler..
Ancak biz (Muhalif, tehlikeli, terörist v.b) emekçiler BARIŞ ve daha güzel bir dünya hayalini ısrarla sürdürmekteyiz. Hatta elimizden gelse tüm dünyayı gökkuşağı gibi rengarenk boyayacak kadar yaşama sımsıkı sarılmaktayız..

Zeytinburnu Belediyesi Direnişçisi
Kenan GÜNGÖRDÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir