Perşembe, Şubat 22, 2024
GÜNDEMHABERLERHUKUKİNSAN HAKLARI

Avukatlara Bu Kez ‘İkinci Baroya Üye Olun’ Baskısı

Savunmaya ve avukatlara yönelik son operasyonların ardından iddiaya göre savunmaya bu kez ikinci baroya üye olun baskısı başladı.

TBMM’den geçen yasa sonrası kurulmaya başlanan 2 No’lu barolarla ilgili olarak yeni bir iddia ortaya atıldı. Ankara’daki bakanlıkların kamu avukatlarını ikinci baroya üye olmaya zorladığı ve üyelik formunu doldurmayan avukatların taşraya sürülmekle tehdit edildiği aktarıldı.

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre, Ankara’da 2 No’lu baro kurulması için bakanlığa bağlı birimler ve il-ilçe teşkilatlarında görev alan 750’den fazla kamu avukatına hem yüz yüze hem de Whatsapp grupları üzerinden baskı kuruluyor. 

Kamu avukatlarına baskının en yoğun olduğu yerler ise Sağlık Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü. Bu baskılar sonucu dün 45 avukata imza attırıldığı, üst düzey bürokratların, “İmzalamayanı taşra teşkilatına göndeririz, tayininizi çıkarırız, sizin için kötü olur, sonucuna katlanırsınız” dediği belirtildi.

İsmini vermek istemeyen bir avukat konuyla alakalı olarak, “Baro meselesi çıkarana kadar tüm kamu avukatları olarak, özlük haklarımızın iyileştirilmesi için savaş veriyorduk. Çok sayıda kamu avukatı, çoklu baro düzenlemesinin mimarı, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan ile MHP’nin grup başkanvekilleriyle, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ile görüştü. Özlük haklarının iyileştirilmesini istedi. ‘Tabii tabii’ diyerek gönderildiler. Ama konu ikinci baroya stepne olmaya gelince, orada kamu avukatları akıllarına geldi. Gece yarısı önerge verip, bizi dahil ettiler. Hukuksuzluğa zorlanmak, mesleğimize yakıştıramadığımız bir şey. İçinde bulunduğumuz çalışma koşulları kullanılarak ‘taşraya gönderirim, tayinini çıkarırım’ gibi engelleyemeyeceğimiz ciddi tehditler karşısında, ilkeli davranmamız mümkün olmuyor. Biz hukuk insanıyız ama hukuksuzluğa karşı çıkamıyoruz” dedi. 

Ankara’da yeni baronun kurulması için 2000 imza gerekiyor.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir