Perşembe, Şubat 22, 2024
EKONOMİGÜNDEMHABERLER

TMSF’den Emekli Üyelerine ‘Mevzuata Aykırı’ Ödeme

Sayıştay’ın 2019 yılı ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderdiği denetim raporları kamu kuruluşlarındaki israfı ve hazineye verilen zararları ortaya koymaya devam ediyor.

Sayıştay tarafından hazırlanan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) denetim raporuna göre, emekli olan Fon Kurulu üyelerine 1 milyon 197 bin 856 TL’lik usulsüz ödeme yapılmış.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, raporda, Fon Kurulu eski üyelerinin görev süreleri sonunda emekliliklerini istedikleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendilerine emekli aylığı bağlandığı, bu yüzden kendilerine TMSF tarafından bir ödemenin yapılmasının mümkün olmadığı ifade edildi. Ancak Fon Kurulu eski üyelerine özlük haklarının ödenmesine devam edilmiş.

Bu emekli olan Fon Kurulu üyeleri ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık harcamaları da yine TMSF bütçesinden karşılanmış. 

Sayıştay raporunda bu konuyla ilgili olarak da, “Fon bütçesinden SGK’ya Sağlık Primi ödenmesi dolayısıyla anlaşmalı özel sağlık kurumlarına gidişlerde Sağlık Uygulama Tebliğleri (SUT) ile belirlenen tutarların SGK tarafından, SUT bedellerini aşan kısmın ise Fon personeli tarafından, anlaşmalı olmayan özel sağlık kurumlarına gidişlerde ise tedavi giderinin tamamının Fon personeli tarafından karşılanması gerekirken, özel sağlık kurumları ile yapılan protokoller kapsamında tedavi ve ilaç giderlerinin Fon bütçesinden ödenmesi üzerine 2012-2019 dönemi için toplam 12 milyon 375 bin 830 TL tutarında mevzuata aykırı ödeme gerçekleştirilmiştir. Mevzuata aykırı ödemelerin ilgililerinden tahsili gerekmektedir” denildi.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir