Cumartesi, Kasım 25, 2023
GÜNDEMHABERLERİNSAN HAKLARI

404 Yurttaş’tan HDP Etrafında Kenetleme Çağrısı

HDP’ye yönelik operasyonu “Türkiye’nin yeni hukuk normali” olarak değerlendiren “404 Yurttaş” bildirisinin imzacıları, HDP etrafında kenetlenme çağrısında bulundu.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014 Kobanê eylemlerini gerekçe göstererek yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Eylül’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerine yönelik gözaltı operasyona “101 Aksaçlı”ların ardından bir tepki de “404 Yurttaş” bildirisinin imzacılarından geldi.  İmzacılardan CHP eski İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Zeytinburnu Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçi Kenan Güngördü, avukat Akın Atalay ve sanatçı Ferhat Tunç, HDP’yle dayanışma çağrısı yaptı.  

ALTIOK: DEMOKRASİYE SON DARBE  

HDP’ye oy veren milyonlarca seçmenin tercihini yok saymak, siyasetçilerini keyfi iddialarla kriminalize etmek, terörle özdeş algı yaratmanın iktidarın uzun süredir kullandığı bir yöntem olduğunu belirten CHP eski Milletvekili Zeynep Altıok, “Daha önce aynı suçla yargılanıp beraat eden Ayhan Bilgen’in aynı suçtan yeniden gözaltına alınması uzun zamandır can çekişen demokrasiye son darbe gibi. Bu hamle sadece iktidarı yani tek adamın kalıcı iktidarını kollayan bir siyaset modeli için devreye alınmış gibi görülüyor. ABD modeli ikili siyaseti kurmak isteyen iktidar tüm muhalefet kesimlerini susturmak, sessizleştirmek, yok etmek istiyor” dedi.  Operasyona karşı herkesin bir tutum geliştirmesi gerektiğini ifade eden Altıok, “Elbette her parti kendi programı çerçevesinde tutum belirleyecektir. Ancak kin ve nefret söylemiyle tüm muhaliflerin ve farklı seslerin hedef alındığı günümüzde ayrımcı ve yok edici şiddet politikalarına karşı belli konularda iyiye ve gelişime olanak sağlayacak en geniş demokrasi ve özgürlük platformu için ortak söylenecek söz önemli” diye konuştu. 

TUNÇ: UMUDA SAHİP ÇIKALIM 

Türkiye’nin gelecek umudu olan HDP’nin bu saldırıdan sonra daha güçlenerek çıkacağını dile getiren sanatçı Ferhat Tunç da operasyonun ilk gününden bu yana gelişen tepkilerin HDP’nin umut veren bir parti olduğu gerçekliğinde yattığını söyledi. “Bugün HDP’ye sahip çıkmanın hayati bir anlamı var” diyen Tunç, “Demokrasi, barış, özgürlük ve ekonomi de istikrar isteyen herkesin önünde HDP’ye sahip çıkma görevi var. Milyonların iradesi hukuk yok sayılarak, gasp edilerek ülkede hiçbir sorun çözülmez. Özellikle aydın ve yazarlar başta olmak üzere herkesi bir çağrım var. HDP’li olsunlar da olmasınlar HDP’ye sahip çıkmalılar. Ses, söz ve eylemlerimizle HDP ve HDP ile bütünleşen ülkenin geleceğine sahip çıkmanın vaktidir. Muhalefet de yaşananları sıradan görmeyerek daha cesur davranmalıdır. Küçük tepkilerle bu süreci ele almamalılar” çağrısında bulundu.  

ATALAY: TÜRKİYE’NİN YENİ HUKUK NORMALİ 

Operasyonu “Türkiye’nin yeni hukuk normali” olarak değerlendiren avukat Akın Atalay da “Türkiye’nin yeni hukuk normali ölçütü hukuksuzluk oldu. Daha önce aynı suçlama nedeniyle yargılanmış, tutuklanmış ve AYM kararıyla hak ihlali olduğu tespit edilmiş insanları tekrar aynı suçlama nedeniyle gözaltına almak bir hukuki cürettir. Operasyonun siyasi bir irade tarafından da yapıldığı ortada. Buradaki amaç bütün toplum tarafından biliniyor. HDP’ye yönelik krimali etme amacıyla yapıldı. Buda siyasi iktidarın siyasi çıkar doğrultusunda adli mercilerin kullanılması yoluyla yapılıyor. Dolayısıyla burada hukuken değerlendirilebilecek hiçbir şey yok. Bu tamamen siyasi bir kararla gerçekleşen bir operasyon” diye belirtti.  Operasyonun bütün muhalefet partileri ve toplumu sindirmeye yönelik bir operasyon olarak okunması gerektiğinin altını çizen Atalay, “Buradan çıkış yolu tüm muhaliflerin bir araya gelip birlikte karşı koymasıdır. Muhalefetin bu siyasi operasyon karşısında dik durması ve tepki göstermesi gerekir. Yoksa her şey daha kötüye doğru gidecektir” uyarasında bulundu.  

GÜNGÖRDÜ: HDP ETRAFINDA KENETLENELİM 

HDP’ye karşı yürütülen operasyonu kınayan işçi Kenan Güngördü ise şunları söyledi: “Bu gözaltı operasyonları bir kez daha gösterdi ki Akp iktidarı kendisine muhalif olanlara karşı adalet ve hukukun üstünlüğü prensibini değil, tam aksine baskıyı, susturmayı ve eleştirel sesleri kısmaya çalışmaktadır. Bir emekçi olarak demokrasi, adalet bayrağını yükseklerde tutan HDP’li arkadaşlarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. Demokratik muhalefete yönelik baskıya derhal son verilmeli ve gözaltına alınan siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır. Tüm demokratik muhalefete HDP etrafında kenetlenme çağrısı yapıyorum.”

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir