Pazartesi, Aralık 11, 2023
GÜNDEMHABERLERİNSAN HAKLARI

‘Evde Kalamıyorum’ Dediği için Gözaltına Alınan Tır Şoförü, Güvenlik Soruşturmasına Takıldığı İçin 6 Aydır İşsiz

TIR şoförü Malik Yılmaz’ın “Evde kalamıyorum” dediği TikTok videosundan sonra gözaltına alındı, işten çıkarıldı.

29 yaşındaki Yılmaz, videoyu yayınlandığından beri, 6 aydır işsiz, bianet’e yaptığı açıklamada, “Hala iş arıyorum” dedi.

Bu süreçte neler yaşadı?

“Tüm ödemelerim gecikti, evsahibi 3 aydır kira almıyor. Ama 3 ay almam demişti, bu ay hepsini toplu olarak ödemem lazım. Elektriği, suyu kullanmamaya çalışıyoruz. Masraftan kaçınmak için babamlara gidiyoruz sürekli…”

Güvenlik soruşturmasına takıldı

Malik Yılmaz, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde işe başlayacaktı. Ancak resmi olarak işe alınması için güvenlik soruşturmasını geçmesi gerekiyordu.

Video nedeniyle hakkında soruşturma açılınca bu mümkün olmadı.

“Dört yıl önce gençler kendi aramızda kavga etmiştik, dava açılmıştı. Davada hükmün geri bırakılması ve beş yıllık denetimli serbestlik kararı çıkmıştı. Beş yıl boyunca suç işlememem gerekiyordu. Ancak video nedeniyle soruşturma açılınca, suç işlemiş sayıldım, bu davanın hükmü bozuldu ve eski dava tekrar açıldı.”

Video nedeniyle açılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı ancak Yılmaz eski dava tekrar açılınca güvenlik soruşturmasını geçemedi:

“Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yaptım, güvenlik soruşturması için evraklarımı götürdüm. Evraklar 90 gün sonra ‘Devam eden mahkemesi olduğundan soruşturma sonuçlanmamıştır’ denilerek iade edildi. O güvenlik soruşturmasını geçemeden de belediyede işe başlamam mümkün değil. Diğer davanın mahkemesi de Kasım ayında başlıyor ancak aylarca sürecek, o sonuçlanmadan da bir kamu kurumunda işe başlayamıyorum.”

Ne olmuştu?

Malik Yılmaz, Mart ayında “Evde kal” çağrısına dair eleştirisini kendi TikTok hesabından paylaştıktan sonra video sosyal medyanın en çok paylaşılanlarından oldu.

Yılmaz gözaltına alındı, adli kontrolle serbest bırakıldı. Ancak ertesi gün işten atıldı.

O dönem yaşadıklarını bianet’e şöyle anlatmıştı:

“Üniversiteden kalan KYK borcumdan tutun, adıma haciz dosyaları var. Maaşımda bile haciz vardı. Kiramı zor ödeyecek durumdaydım şu an daha kötüsünü yaşıyorum. Durumumuz böyleydi, çalışmak için üniversiteyi de bırakmıştım. Kırıkhan Meslek Yüksek Okulu’nda Büro Yönetimi okudum, maddi şartlardan yarıda bırakmak zorunda kalmıştım. Eşim maddi sıkıntılarımıza destek olmak için Açık Öğretim’de halkla ilişkiler okuyor. Tüm dersleri AA, yüksek onur belgesi alıyor.”

Videoyu neden paylaştığını da şöyle anlatmıştı: “Bugüne kadar aktif olarak siyasetle ilgilenmedim, videoyu paylaşmamdaki amaç isyan etmek değildi. Fakirlerin hatırlanmasını elimizin kolumuzun bağlı olduğunu dile getirmek istemiştim.”

Malik Yılmaz ne demişti?

“Emekli, memur ve zengin değilim. İşçiyim, TIR şoförüyüm. Çalışmasam ekmek yok. Ha senin lafınla açlıktan ölmüşüm, ha virüsten ölmüşüm. Ama beni bu virüs öldürmez, beni senin bu düzenin öldürür.”

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir