Salı, Mayıs 21, 2024
DÜNYAGÜNDEMHABERLER

Her Zaman Aynı Şifreyi Kullanıyorsanız Aman Dikkat

Son zamanlarda siber saldırılar karşısında Twitter gibi teknoloji devleri bile çaresiz kalabiliyor.

Dünya çapında platformların verileri bir gecede çalınabiliyor ya da ticaret siteleri siber saldırganlar tarafından hacklenebiliyor.

Kaspersky tarafından hazırlanan “Kaspersky Global Gizlilik Raporu 2020” adlı rapor, Türkiye’deki kullanıcıların yalnızca yüzde 36’sının her hesabı için benzersiz bir parola kullandığını ve kullanıcıların yüzde 89’unun parolalarını kendilerinin oluşturduğunu ortaya koydu. Bu veriler olası bir siber saldırıya karşı hazırlıksız olduğumuzun açık bir göstergesi.

Her hizmet için tek bir güçlü ve güvenli şifre kullanabilseydik her şey çok daha kolay olurdu, fakat bu son derece tehlikeli. Yalnızca bir hizmetin veri tabanı sızdırılırsa, büyük olasılıkla yalnızca bir hesabınızı değil, hepsini birden kaybedebilirsiniz.

Kaspersky’nin raporuna göre, Türkiye’deki kullanıcıların yarısı birkaç hesap için farklı parolalar kullandıklarını iddia ediyor, ancak bunların yalnızca yüzde 10’u benzersiz parolalar oluşturmak için parola oluşturucuları veya özel yazılımları kullanıyor.

Tüm bu kaynakları güvenle kullanmak isterseniz, her bir site için ayrı ayrı parola kullanmanız ve hepsini hatırlamanız gerekir.

Kullanıcılar yalnızca güvenilir kombinasyonları seçmeli, bunları düzenli olarak değiştirmeli ve aynı parolayı tekrar kullanmaktan kaçınmalı. Tüm parolaları hatırlamak zor olduğu için kullanıcılar ezberlemesi zor olan bu tip verileri genellikle bir kağıda ya da bilgisayarlarındaki bir metin dosyasına yazar. Bu da parolanızın kaybolması veya çalınabilmesini mümkün kılmasıyla güvenli bir yol değil.

Kaspersky, kişisel verilerinin güvenliğini sağlamaları için kullanıcılara hesaplarının giriş bilgilerini paylaştıkları kişi sayısını azaltmalarını ve parolalarını başkalarının bulabileceği kağıtlara ve cihazlara yazmaktan kaçınmalarını tavsiye ediyor…

Kişisel bilgilerinizi nasıl koruyacağınıza ilişkin detaylara ve raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir