Cumartesi, Kasım 25, 2023
DÜNYAHABERLERSAĞLIK

Dünya Sağlık Örgütü’nden Açıklama: ‘Hazırlıklı olmalıyız’

Çin’de başlayan ve kısa sürede tüm dünyayı saran koronavirüs salgınında vaka sayıları hızla artıyor. Dünya genelinde şu ana kadar 29 milyonu aşkın kişi virüse yakalandı, 927 bin kişi de hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Koronavirüse ilişkin aşı çalışmaları devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) salgına ilişkin yeni bir açıklama geldi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün son salgın olmayacağını söyledi ve “Hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Ghebreyesus, şimdi yapılacak doğru siyasi ve finansal yatırımlarla gelecekteki pandemilerin önlenebileceğini veya hafifletebileceğini belirtti.

Ghebreyesus, şu ifadeleri kullandı:

“Bir sonraki acil sağlık durumunun ne olacağını bilmiyoruz ama bunun geleceğini biliyoruz.

Hazırlıklı olmalıyız. Bu korku tellallığı değil, bir eylem çağrısıdır.

Tüm bu zorlukların üstesinden gelmek için gerekli araçlara ve bilgi birikimine sahibiz.

Bu küresel tehditlerle ancak birlikte dayanışma içinde ve uzun vadeli iş birliğiyle mücadele edebiliriz.”

DSÖ Irak Temsilcisi Dr. Edhem Reşad İsmail de asıl ağır dalganın kış aylarında gelebileceği uyarısında bulundu. İsmail, tedbirlerin gevşetilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Rudaw‘ın haberine göre Dr. Edhem Reşad İsmail, aşı bulunmadan sadece eldiven ve maske kullanma gibi tedbirlerin salgının yayılmasını önleyebileceğini belirtti. 

DSÖ, dün dünya genelinde 307 bin 930 günlük vaka tespit edildiğini açıklamış, bugüne kadar bir günde yaşanan en yüksek vaka artışı olarak kayıtlara geçmişti.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir