Cumartesi, Kasım 25, 2023
HUKUKİNSAN HAKLARI

Devlet Hüdayi Hoca Sınavında

Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş öğretici kadrosu sınavını kazananların yerine başka isimlerin açıklanmasına itiraz etti. Bu yolda devam eden baskılara ise kalbi dayanmadı. Ancak ‘liyakat’ ilkesi uğruna kaybettiğimiz eğitimcinin ‘cinayet gibi ölümünün’ üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Milli Eğitim adım atmadı, soru önergeleri cevapsız kaldı. Eğitim camiası vicdanları yaralayan bu olayın sorumlularından hesap sorulmasını istiyor.

Muğla’daki enstitüde açılan sınav için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Bunlar alınsın’ listesi gönderdi. İtiraz eden Hüdayi Baş, sınavda başarılı olanları açıkladı. İl milli eğitime çağrılan Baş, müdür Pervin Töre’nin “İşine gelmiyorsa istifa et” diyerek hakaret ettiğini savundu. İddiaya göre il müdürlüğünde fenalaşıp hastaneye kaldırılan Baş, yaşadıklarını dilekçeyle bakanlığa bildirdi. Sınavı kazanan isimlerin kurumun sitesinden kaldırıldığı bu süreçte kalp krizi geçiren Baş hayatını kaybetti. 

“DÜRÜSTLÜĞÜN SONU ÖLÜM OLMAMALI”

Yaşanan süreçte iddiaların odağındaki isimler hakkında işlem yapılmadığı belirtildi. CHP’li Süleyman Girgin ile İYİ Partili Prof. Dr. Metin Ergun, Milli Eğitim Bakanı’na soru önergesi verdi. “Dürüstlüğün sonu ölüm, sürgün olursa 83 milyon zarar görür’ denildi. Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata da “Olay hakkında hiçbir mercinin açıklama yapmaması tepkiyi artırdı. Bu iddialar ivedilikle araştırılıp gerçekler su yüzüne çıkarılmalı” dedi. 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir