Salı, Mayıs 14, 2024
GÜNDEMHABERLER

12 Eylül Mağdurlarından Yüksel Avşar: Bir Buçuk Yıl Yattım Sonra Pardon Dediler

Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen 12 Eylül darbesinin mağdurlarından Yüksel Avşar, bir gece yarısı gözaltına alındı. 45 gün gözaltında kaldığı her gün işkence gördü, 1,5 yıl cezaevinde yattı; sonra, ‘suçsuzsun yanlışlık olmuş’ denilip bırakıldı. O günleri unutamayan Avşar, “Doya doya işkence yaşadık. Duygularımız, aile olmamız, çocuk doğurmamız, her şeyimiz yarım kaldı” dedi.

Yüksel Avşar

12 Eylül 1980 günü Türkiye demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçti. Ordunun demokrasiyi rafa kaldırdığı darbede 650 bin kişi gözaltına alındı, 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi için idam istendi, 517 kişi ölüm cezasına çarptırıldı, 50 kişi idam edildi. Yeni Şafak döneme tanıklık etmiş 12 Eylül’ün mağdurlarını dinledi. Üzerinden onca yılın geçmesine rağmen 12 Eylül, idam, kötü muamele ve insan hakları ihlalleriyle zihinlerdeki yerini koruyor.

12 Eylül darbecilerinin ilk idamları: ‘Soldan’ Necdet, ‘sağdan’ MustafaTürkiye’nin en karanlık günlerinin başlangıcı olan 12 Eylül 1980 askeri darbesi sürecinde 650 bin kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 50 kişi idam edildi, 171 kişi işkencede öldü. Darbeciler idam sehpasına ilk olarak 8 Ekim 1980’de sol görüşlü Necdet Adalı, ardından ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu idam edildi. Darbenin lideri Kenan Evren’in“Şartların olgunlaşmasını bekledik’sözü ise tarihe geçti.

DOYA DOYA İŞKENCE YAŞADIK

Yüksel Avşar 27 yaşındayken, bir gece yarısı evinden gözaltına alındı. Doktora öğrencisiyken bir anda kendisini tutuklanmış bulan Avşar, o günleri şöyle anlatıyor: “Bir gece yarısı Ankara’da askerler kapımı çalarak, ‘sıkıyönetim var. Bir süre sizi misafir edeceğiz’ dediler. Gözlerimi bağlayıp beni arabaya bindirdiler. Sonra taciz etmeye başladılar. Hiç alakam olmayan bir suçla aldılar. Hemen soydular, sular tutuldu. Emniyette 45 gün ‘DAL’ grubunda gözaltında kaldık. Tam 45 gün doya doya işkence yaşadık. Adam geliyor acayip kokan bir battaniyeyi yüzüne sarıyor. Gece istediğini sana yapıyor.”

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir