Pazar, Haziran 16, 2024
GÜNDEMHABERLERHUKUK

40 Kaymakam Görevden Alındı, Daha Fazla Görevden Alma Olabileceği İddia Ediliyor

İçişleri Bakanlığı’nın, ülke genelinde bazı kaymakamların görevden alınması amacıyla valiliklere gönderdiği talimatlar sonrasında kaymakamlar görevden alınmaya başlandı.

Görevden alınan kaymakamlar hakkında soruşturmaları başlatıldığı öne sürüldü. Görevden alınanlar arasında HDP’li belediyelere atanan kayyımlar da var. 

T24’ün aktardığına göre,  İçişleri Bakanlığı kulislerini hareketlendiren gelişme yaşandı. Ülke genelinde görev yapan kaymakamlardan bazıları İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alınmaya başlandı.

Bu kapsamda Personel Genel Müdürlüğü’nce hafta sonu isimleri belirlenen kaymakam ve vali yardımcılarının görev yaptığı illerin valilerine talimat gönderildiği öğrenildi.

Talimatların gitmesiyle birlikte ilk aşamada 40’tan fazla kaymakamın görevden alındığı belirtildi.

Görevden alınanlar arasında Diyarbakır Silvan Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyımı Mehmet Uslu, Ağrı Diyadin Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyımı Hasan Doğan ile Şanlıurfa Karaköprü Kaymakamı Ufuk Akıl ve Akçakale Kaymakamı Hamza Özer yer aldı. 

Soruşturmanın, daha önce mülki idareye yönelik soruşturmayı yürüten Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı ile MİT Başkanlığı’nın tespitleri sonrasında başlatıldığı öğrenildi.

Listede 400 dolayında mülki idare amiri olduğu öne sürülüyor.

Soruşturmanın ‘95. Dönem Kaymakamları’ üzerine yoğunlaştığı ifade ediliyor.

Görevden alınan kaymakamlar hakkında Ankara’da adli soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

Yaşananlar, akıllara OHAL kalktı ama gayri insani uygulamalar devam mı ediyor sorusunu getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir