Cumartesi, Kasım 25, 2023
GÜNDEMHABERLERİNSAN HAKLARI

“KHK’lar İptal Edilsin” Diyen Cemal Yıldırım’ın İstanbul’dan Ankara’ya Adalet Yürüyüşü Başladı

15 temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla binlerce insan görevden alındı, mağdur edildi. 

Bunlardan bazıları Cemal Yıldırım ve Muhammet Semih Karaoğlu ile Resul Kalyoncu’ydu.

Her üç KHK mağduru, tüm engelleme çabalarına rağmen İstanbul’dan Ankara’ya doğru yürüyüşe geçti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen Cemal Yıldırım, Muhammet Semih Karaoğlu ile KHK’lı olmayıp direnişe destek veren Resul Kalyoncu, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Beşiktaş İskelesi önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Yürüyüşçülere KHK’lı Platformları Birliği, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Musa Piroğlu’nun yanı sıra çok sayıda kişi destek verdi. 

Açıklama yapan Cemal Yıldırım, dört yıldır adalet aradıklarını ifade ederek, KHK’nin sadece işten çıkarma konusu olmadığını belirtti ve şöyle dedi: 

“KHK ailelerimiz ile bizlerin soykırıma uğratılmasıdır. En doğal insani hakları, vatandaşlık haklarımızı kullanmamızın engellenmesidir. KHK demek insanların sürgüne gönderilmesi demektir. KHK demek, farklı biçimlerde ölen 538 insan demektir. KHK 21’inci yüzyılda bir soykırımdır. Her türlü adalet arayışımız yasaklanmaktadır. Bugün bile bu alanda yürümemiz engellenmektedir. Soykırım yaptılar, yapmaya devam ediyorlar ama teslim olmayacağız.”

KHK’li olmayan yürüyüşçü Resul Kalyoncu, “Başıma kötü bir şey de gelmedi. Ama insanlarımızın başına gelen bizim başımıza geldi diyerek, böyle bir yola çıkmaya karar verdim. Bu işin sonunda da barış kazanacak. Hepimiz, hep birlikte ses çıkarırsak bu faşizm düzenini yeneriz. Şimdiden önümüze engeller çıkarmaya başladılar. Daha da çıkaracaklar. Biz de onların dayatmalarına karşı yürüyüşümüzü devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

KHK’li Muhammet Semih Karaoğlu, yalnızca kendi talepleri için değil, son yıllarda artan hak taleplerine ses olmak için yola çıktıklarını belirterek, “Her gün şahit olduğumuz cinsel istismar, kadında şiddet, hayvan hakları, doğa hakları olsun, tamamen adalet diyerek bu yola koyulduk. Herkesi toplumsal bir sözleşmede bir araya gelmeye davet ediyorum. Eğer bugün burada bir araya gelebildiysek, bu bütün ülke vatandaşlarının da bir araya gelebileceğinin de göstergesidir” diye belirtti.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yürüyüşün anlam ve önemine dikkat çekerek, KHK’lerin bir soykırıma dönüştüğüne dikkat çekti. KHK’lilerin kamunun yanı sıra özel sektörde de çalışmalarının yasaklanması, yurtdışına çıkışlarının yasaklanması gibi örneklerle KHK’lilerin yaşadıkları sorunları dile getiren Gergerlioğlu, “Haklarımızı gasp eden bir iktidar anlayışına karşı buradayız. Direnmek için buradayız. Önemli bir yürüyüşe söz vermiş bu arkadaşlarımızın yanındayız” diye konuştu.

HDP Milletvekili Musa Piroğlu, şöyle dedi:

“Adalet arayışı, işinden edilen, yaşamsal hakları tamamen ellerinden alınan, Meriç’te, Ege’de çocuklarıyla beraber boğulmaya zorlanan, intihara zorlanan KHK’lilerin arayışıdır. Adalet arayışı, adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda hayatını kaybeden Ebru Timtik’in arayışıdır. Adalet arayışı, adil yargılanma talebiyle bedenini ölüme yatırmış olan Aytaç Ünsal’ın arayışıdır. Adalet arayışı, mezarları yağmalanan, çocuğunun cenazesi PTT kargosuyla kendisine yollanan Kürt annelerinin arayışıdır. Adalet arayışı, iktidarın düşmanlaştırdığı herkesin arayışıdır.”

Konuşmaların ardından üç KHK’li, Kadıköy Kaymakamlığı’nın yasak kararı nedeniyle arabalara binerek, Maltepe ilçesine geçti ve buradan Ankara’ya doğru yürüyüşü başlattı.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir