Pazartesi, Aralık 11, 2023
HAYAT BİLGİSİSAĞLIK

Kolay ve Ucuz Mutluluk İçin 12 Maddelik Liste

Mutlu olmanın çok kolay yolları var. Sağlıklı bir hayat mutluluğun en önemli kaynaklarından biri.

Hürriyet Gazetesi sağlık yazarı Osman Müftüoğlu, kolay ve ucuza mutlu olmanın mümkün olduğunu yazdı. Müftüoğlu, mutluluğun pahalı bir hedef olmadığını ve mutluluğa ulaşmak için uzun süreli çabalamaya ihtiyaç olmadığını ifade etti. 

“Bilinenin tam da tersine “zenginlik ve güç”, yoğun hırs, aşırı detay hele bir de “şatafat” ile birleşmişse mutluluğu hepten riske ediyor” yorumunu yapan Müftüoğlu, mutlu olmak için yapılması gerekenleri 12 maddede sıraladı.

Listenin ilk sırasına, çiçek ekmeyi koyan Müftüoğlu, “Çiçekler ve farklı bahçe veya ev bitkileri çevrenizde müthiş bir renk coşkusu yaratıyor, ayrıca mis gibi kokularla soluduğumuz havayı da temizliyor” yorumunu yaptı.

Müftüoğlu’nun listesindeki diğer maddeler ise şöyle sıralandı:

“SIK VE BOL SU İÇİN: Su hayattır. Su sağlık için fırsattır. Su güzelliktir. Sadece su değil, çay için. Suyu öyle boş da içmeyin. İçine salatalık, limon ekleyip suyunuzu da “neşe”lendirin. 
* ODA, BAHÇE VE BALKONUNUZDA SIK SIK DEKOR DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİN: Hiç olmazsa eşyalarınızın, duvarlardaki resimlerinizin yerini değiştirin. 
* EVİNİZİ RENKLENDİRİN: Duvarlarınızı boyayın. Özellikle de “rahatlatıcı” yeşil rengi ve tonları tercih etmeye bakın. 
* EVE “MÜZİK” KATIN: Özellikle de kuş sesi! Kuş sesi stresi azaltıyor. Sizi doğadaymış gibi dinlendiriyor. Hiç mi imkân yok: Telefonunuza kuş sesi aplikasyonu ekleyin. 
* HAYATINIZA KEDİ VEYA KÖPEK EKLEYİN: Özellikle kedi sahiplenmek, kedileri okşayıp sevmek sakinleştiriyor ve olumlu düşünceler yüklüyor. 
* GIDIKLANIN: Gülmek her yaşta herkese her zaman iyi geliyor. Kahkahalar sadece yüz kaslarındaki değil, beyindeki gerginliği de azaltıyor. 
* MİNİK KAÇAMAK ATIŞTIRMALAR YAPIN: Abartmadan, bedeni kalori bombardımanı altında bırakmadan minik ama geleneksel atıştırmalıklar (çay-hurma, kahve-bitter çikolata) hayata yeni renkler, hazlar, keyifler katabiliyor. 
* UYUYUN: Mümkünse daha kaliteli ve keyifli bir uyku çekmenin yollarını bulun.
* YÜRÜYÜN: Yürümek başlı başına bir “trankilizan” yani “sakinleştirici” etki yapıyor. Stresi azaltıyor, enerji seviyesini yükseltiyor. 
* DUA EDİN: Dualar rahatlatıyor. Özellikle iyi dileklerle bitirilen uyku öncesi dualar derin uykuyu kolaylaştırıyor. Sabaha dualarla başlamaksa “enerji” ve “heves” yüklüyor. 
* HER GÜN EN AZ 3 KEZ AİLENİZDEN BİRİ VEYA BİR DOSTUNUZU ARAYIN: Her gün en az 2-3 sevdiğinizle yüz yüze veya telefonla sohbet etmeyi unutmayın. Sohbetteki tanıdık sesin kendisi bile mutluluk iğnesi etkisi yapabiliyor.”

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir