Perşembe, Nisan 11, 2024
GÜNDEMHABERLERHUKUK

Gergerlioğlu’ndan Bankada Hesap Açtırılmayan KHK’lıya: “Mücadele Edin Zorbalığa Boyun Eğmeyin!”

Toplumda çok büyük bir kitle olan KHK’lılar (Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilenler) gün geçmiyor ki bir hukuksuzluk yaşamasın.

Pek çok hukuksuzluk yaşayan KHK’lı vatandaşlardan yalnızca biri olan Emel Zengin Çakır, Samsun’da özel bir bankadan hesap açtırmak istedi. Ancak banka, KHK’lı diye hesap açtırmadı.

Konuyla ilgili kendisine ulaştığımız KHK’lı Öğretmen Emel Zengin Çakır, “Samsun Akbank’tan hesap açtırmak için gittiğimde bana bloke konduğunu ve işlem yapmak için banka genel merkezlerine soracaklarını söylediler. Bir süre sonra İskenderun Cumhuriyet savcılığının 4 yıl önce hakkımda tedbir istediğini, bu kararın savcılıkça kaldırılmadığı sürece hesap açsalar bile işlem yapılamayacağını söylediler.

İşin tuhaf yanı 4 yıl önce bana TAKİPSİZLİK verildi. Söz konusu savcılık,  adli işlem yapmaya gerek görmediği bana, bloke koymaya gerek görmüş ve 4 yıldır kendi kararını takmamış.” diyerek sitem etti.

Kantarı Bozuk Hukuk Düzeninde Bile Takipsizlik Aldım

KHK zulmünde son noktayı yaşayan KHK’lı Çakır, “Savcılığın dava açmadan bloke koydurması bi garabet, takipsizlik sonrası blokeyi kaldırmaması başka bi garabet. Yani ben bunların kantarı bozuk hukuk düzeninde bile takipsizlik aldım; ama hala vebalı muamelesi görüyorum.” dedi

Banka Yazılı Tebligat Yapmak İstemedi

Hesap açtırılmayan mağdur öğretmen Çakır, konuşmasının devamında Akbank, bana yazılı tebligat yapmak istemedi; ancak zorlayınca bloke kararını yazdığını kaydetti.

Hukuk Bize Haksızlık Yapınca Ne Yapmalı?

Hesap açtırılmayan öğretmen, “KHK’lılar olarak bize haksızlık yapıldığında hukuki yollarla hakkımızı ararız; ama hukuk bize haksızlık yapınca ne yapmalı bilemedim? Bizi vatandaş yerine koymayan ve kendi kararlarını yazılı vermeye çekinen banka yönetimini de adli işlem yapmadan tedbir koyduran savcıyı da kamuoyuna şikayet ediyorum.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mücadele Edin Zorbalığa Boyun Eğmeyin!

Konu ile ilgili tepkisini Twitter’dan dile getiren HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Mücadele edin, zorbalığa boyun eğmeyin! Savcılık KHKlıya takipsizlik vermiş ama tedbir kararı devam etmiş! @Akbank vd. bankalar şahsı 4 yıldır damgalamış”Hukuk bize haksızlık yapınca ne yapalım?” diye soruyor Emel hanım “Bankayı da Savcıyı da kamuoyuna şikayet ediyorum” diyor” paylaşımında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir