Salı, Mayıs 21, 2024
ÇEVREGÜNDEMHABERLER

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birçok Sahili İhalesiz Olarak MUÇEV Adlı Şirkete Kiralamış

Şirketin kadrosunda Cumhurbaşkanı danışmanından kaymakama, bakanlık yöneticisinden eski valilere pek çok isim var

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birçok sahili ihalesiz olarak MUÇEV adlı şirkete kiraladığı belirtili. MUÇEV’in yönetim kadrosunda Cumhurbaşkanı danışmanından, Bakanlık yöneticilerine, kaymakamdan eski valilerin olması dikkatleri çekti. Bakanlığın MUÇEV’e en son verdiği sahil şeridinin ise Antalya’nın Alanya ilçesinde 3. Derece doğal sit alanı olan Aysultan Kadınlar Plajı oluğu ifade edildi.

BirGün’den Gökay Başcan imzalı habere göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl boyunca işletilen günübirlik kullanımlı tesisin kiralama süresi 2019’da doldu. Belediye, aynı amaçla kullanmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yeniden kiralama talebinde bulundu ancak talebi reddedildi. Bu alan 7 Ağustos’ta imzalanan sözleşme ile 10 yılığına MUÇEV Turizm Ticaret LTD. ŞTİ. adlı şirkete kiralandı.

Onlarca sahil kiralanmış

Kısa süre önce de Antalya’nın Demre ilçesi, Üçağız Mahallesi Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan 12 milyon 983 bin metrekare yüzölçümlü yüzer iskele, dolgu alanı ve denizsel alan MUÇEV’e 10 yıl süreyle kiralanmıştı.

Aynı zamanda Edirne’nin Keşan ilçesinde 11 adet kıyının ve Muğla’nın Dalaman, Fethiye, Ula ve Menteşe ilçelerinde sahili kiraladı.

MUÇEV Meclis gündemine taşındı

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban geçen kasım ayında konuyu Meclis gündemine taşırken, dün de İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ve CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

BirGün’e konuşan CHP’li Alban, “Muğla’da sahillerimize saldırdılar. Konuya ilişkin soru önergesi verdik ancak cevap bulamadık. Aynı şirket, şimdi de Edirne ve Antalya’daki sahillere saldırıyor. Bakanlığın şirketi olur mu?” diye konuştu.

Şirketin Bakanlık çalışanları ve hükümet yandaşlarından oluştuğunu belirten İYİ Partili Subaşı ise, Anayasa’nın güvencesi altındaki kıyılar ve koruma altındaki sahillerin özel bir şirkete tercih etmesi hukuka aykırı. Tasarrufundaki bu yerlerin özel şirkete verilmesi kabul edilebilir değil” diye konuştu.

NEDEN MUÇEV

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ihalesiz olarak peşkeş çektiği şirketin yöneticileri yine bakanlık çalışanlarından oluşuyor. Şirket 2014 yılında 20 bin TL sermaye ile kuruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olarak 2001 yılında kurulan Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile Muğla Valiliği’ne bağlı olarak 1988 yılında kurulan Muğla’ya Hizmet Vakfı ortaklığında kuruldu.

Şirket yönetiminde bulunan isimler şu şekilde:

► Eski Muğla Valisi ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olan Esengül Civelek

► Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız

► Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Strateji Geliştirme Başkanı Sadi Kızık

► Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir