Cumartesi, Aralık 9, 2023
AÇIK GÖRÜŞ

Siyasette Amnezinin Zararları: İYİ Parti Niye Kuruldu?

Veysi Dündar

Siyaseti Makyavelist yapacaksanız, yani tek amacınız iktidarınızı kaim etmek ise AKP ve MHP ile gönül bağınız yüksek demektir. Düzenli okurlarım bu konuda çokça yazımı okudu.

AKP ve cari ortağı MHP’nin sürekli iktidarda kalmaya dayalı siyasetine ucundan kenarından bulaşan, bulaşmaya niyetlenen herkes bu yalın gerçeği anlamakla mükellef olmalı.

AKP’nin iktidara mecburiyeti ile ortaya çıkan MHP ortaklığı gücünü Makyavelist özünden alıyor.

Şurası bir gerçek ki Türkiye’de siyasetin merkezinde HDP var. HDP’nin hapisteki başkanı Selahattin Demirtaş’ın da bu merkez olma haliyle yakından ilişkisi ortada. Demirtaş’ın hapiste tutulması belli ki iktidar ortaklığı için gayet münbit bir seçenek.

İşin ilginç yanı HDP’nin karşısında olmak üzerinden İyi Parti nezdinde dahi tartışma yaratmak mümkün oldu.

Sn. Akşener tarafından düzeltme ihtiyacı doğuran söylemleri de dikkatli okuduğunuzda kırılma noktasının HDP olduğu bir sır değil.

AKP-MHP birlikteliği -müsaade ederseniz ben bundan sonra 3.MC olarak zikredeceğim- siyaseti bükmek için HDP’yi bir manivela olarak kullanmaya niyetli görünüyor.

3.MC’nin ekonomide karşılaştığı sorunları aşmada giderek daha çok zorlandığı, dış politikanın sorunlarının derinleştiği bir dönemde siyaset alanı olarak seçilen HDP üzerinden ve HDP karşıtı duruş ülkeyi çok boyuttan tek boyuta indirgemeyi başarmanın da bir yöntemi.

İYİ Partinin ilke siyaseti niyeti olmasa idi zaten başta yaşanan ayrışmayı görmezdik. Buna karşılık iktidarın güç kaybı ister istemez Makyavelist bakışın baş döndürücü çekiciliği ile karşımıza yeni oyun kurma denemelerini çıkarıyor.

Zayıflamış bir AKP’nin yeni bir oyun kurgusunu gerektireceğini öngörenler için HDP karşıtlığı üzerinden kesişim kümesi kurulabileceği şeklinde de okunabilir son çıkış.

Oysa ki başta da ifade ettik. Akşener ilke siyasetini tercih etmese idi zaten bu zor sürece dahil olmazdı. Bu ilkenin ana ekseni siyaseti demokratikleştirmekti. Hala da öyle.

Akşener buna dair duruşunu özetlerken Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni devam ettirmesi durumunda ittifakların devam edeceğini ifade ediyor ve şöyle söylüyor: “Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı sisteminden vazgeçer de parlamenter sisteme yönelik bir adım atılırsa o zaman bambaşka bir Türkiye ile karşılaşacağız. O günün şartları neyi getirir bilmiyoruz, ben onu söylüyorum; ama bugün yapılan işbirliğinin sürdüğünü söyleyebilirim” diye konuştu.

Anlamakta zorluk çeken yoktur ama yine de özetini yapayım: Bu özünde Selahattin Demirtaş’ın “Seni Başkan yaptırmayacağız” çıkışının da içerildiği, bir demokratik parlamenter rejim özlemidir.

Türkiye’yi sevmede kendine ayrıcalık verenlere ve bunu 50+1 çoğunluğun tahakkümü olarak anlayanlara karşı bir duruşun ifadesidir bu.

Eğer Akşener bu partinin başı ise söylediğine itibar etmeye mecburuz. Her ne kadar 3. MC partileri gibi tek kişi üzerine bina doğru olmasa da siyasi partilerin en azından mühim mevzularda liderlerinin doğrusundan ve yolundan gitmeleri gerekir.

Özetle İYİ Partiyi 3. MC parçası olarak hayal etmek yeni İYİ Parti’nin kuruluşu için ilk adımı atmak demektir.

Peki İYİ Parti içinden ve HDP üzerinden ortaya çıkan tavrı yok mu sayacağız? Yaşanmamış mı göreceğiz?

İstanbul 2. seçiminden önce HDP seçmenini ikna etmek için devlet televizyonundan Öcalan kardeşlere söz hakkı vermenin de dahil olduğu stratejik hamleler belli ki hızlı bir amneziyle göz ardı edilmiş bu çıkışta.

Yazının girişinde zikrettiğim AKP’deki zayıflığın yarattığı Makyavelist fırsat açısından bu amnezi makul karşılanabilir. Ancak ilke siyaseti için bu kabul edilemez.

İYİ Parti’nin MHP kökleri ile onun da soğuk savaş döneminden kalan MC siyasetleri ile arasında mesafe olmasaydı zaten İYİ Parti olmazdı.

Ben demokratik bir Türkiye için verilen mücadelede gösterdiği duruş ile Türk siyasetinin ender gördüğü bir sağlam duruşu pekiştiren Akşener’in, MHP köküne saygılı olduğunu düşünüyorum ama yeniden tesis olan MC anlayışına karşı tutumundan geri adım atmayacağına eminim.

Siyaseti Makyavel’den değil İbni Haldun’dan ilhamla yapanlar için, onun şu sözü geçerlidir:

“Adaletsizlik sadece güç ve otoriteye sahip dokunulmazlarca yapılır.”

07.08.2020

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir