Pazartesi, Nisan 15, 2024
GÜNDEMHABERLERİNSAN HAKLARI

Van Gölü’nde Batan Tekneden 6 Ceset Daha Çıkartıldı, Ölü Sayısı 32’ye Yükseldi

Van’da içerisinde göçmenlerle birlikte batan tekneden 6 kişinin daha cesedi çıkartıldı. Ölü sayısı 32’ye yükseldi, olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmalara ara verildi

Independent Türkçe‘nin haberine göre, Van’da 27 Haziran’da göle açılan teknenin batması sonucu kaybolan kişilerden 6’sının daha cesedine ulaşıldı.

Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi’nden açılan ve bir daha haber alınamayan tekne ile içindeki kişilerin cesetlerinin çıkarılması için Jandarma İç Güvenlik Timleri, Su Altı Arama Kurtarma (SAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ile Sahil Güvenlik ekipleri, 4 sonar ve 4 ROW cihazıyla Çarpanak Adası açıklarında çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalarda yabancı uyruklu oldukları değerlendirilen 6 kişinin daha cesedi bulundu. Böylece ulaşılan ceset sayısı 32’ye yükseldi. 

Cesetler, Van Büyükşehir Belediyesi cenaze araçlarıyla Van Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. 

Gölde yürütülen çalışmalara olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın devam edilmek üzere ara verildi.

106 metre derinlikte bulundu

Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi’nde 27 Haziran’da tekneleriyle Van Gölü’ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş’tan uzun süre haber alınamaması üzerine mahalle muhtarı güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunmuştu.

Bunun üzerine gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla göl ile çevresinde yürütülen arama çalışmalarında tekne Çarpanak Adası açıklarında 106,5 metre derinlikte bulunmuş ve 5 kişi tutuklanmıştı.

Batan tekne ile ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise şu bilgileri vermişti:

Van Gölü’nde teknede kaçak göçmenler olduğu ihbarı üzerine arama çalışmaları başlatıldı. Medeni Akbaş kendisinin yüzerek kurtulduğunu bir çiftlikten arayarak bildirdi. Medeni Akbaş’ın çelişkili ifadeleri oldu. Teknede 55- 60 kişilik kaçak göçmenin olduğu bilgisine ulaşıldı. Bunun üzerine çalışmaları hemen başlattık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir