Perşembe, Şubat 22, 2024
GÜNDEMHABERLERSİYASET

Muhalefet Liderlerine Mektup: “Demokrasi İçin Cesaret Göstermenizi Bekliyoruz”

Bianet’in haberine göre yedi sivil toplum örgütünden muhalefet liderlerine gönderilen mektupta, “HDP’ye karşı iktidar koalisyonunun yürüttüğü şeytanlaştırma ve yok etme siyaseti karşısında sessiz kalarak, Meclis’in üçüncü partisini ittifakların dışında tutarak ne ülkeyi ne de demokrasiyi koruyabilirsiniz” denildi.

Sayın Genel Başkan / Sayın Eş Genel Başkan

Ülkemiz çok zor günlerden geçiyor, insanlarımız çaresizlik içinde. Demokrasilerde, sorunlarına çözüm arayan halk, dilek ve taleplerini, gösteri ve toplanma dahil tüm yasal haklarını kullanarak, öncelikle iktidar partilerine iletir. İktidar partilerinin yetersiz ve/veya kayıtsız kaldığı durumlarda, güveneceği bir muhalefet arar….”

Cümleler Türkiye’den yedi sivil toplum örgütünün muhalefet partilerinin başkalarına gönderdikleri mektuptan. Mektup, muhalefet partilerinin liderleri, Kemal Kılıçdaoğlu, Pervin Buldan, Mithat Sancar, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’a gönderildi.

“AKP-MHP’nin Dolduruşlarına Kapılmayın”

“Demokrasi için birlikte mücadele edin” vurgusunun yer aldığı mektup özetle şöyle:

“Demokrasinin lafta kaldığı, tek adam diktasının yerleştiği Türkiye’de, iktidardaki AKP-MHP koalisyonu çözüm getirmek bir yana, sorunların kaynağı durumundadır. Sadece kendisini destekleyen bir kesimi “millet” olarak tanıyıp, diğer vatandaşları “düşman cephe”ye yerleştirerek, halkı birbirine düşürerek iktidarlarını korumaya çalışmaktadır. Bu durumun değişmesi, ülkenin normalleşmesi ve demokratikleşmesi için muhalefet partilerine her zaman olduğundan daha büyük sorumluluk düştüğünü vurgulayarak, kendisini muhalefette konumlandıran tüm parti liderleri ve yöneticilerine sesleniyoruz. Bugün siyasi mücadeleyi oy ve seçim hesaplarına indirgeme zamanı değildir.

“AKP-MHP koalisyonunun dolduruşlarına kapılıp, dolaylı da olsa onların çizgisinde yer alarak diğer partileri dışlama zamanı değildir. Ortak hareket etmeyi, ittifaklar kurmayı seçim dönemleriyle sınırlı tutma zamanı değildir. Gün, iktidarın “böl ve yönet” stratejisine karşı birleşme zamanıdır. 6 milyon seçmenin iradesini temsil eden, bölge belediyelerine ezici çoğunlukla seçilmiş HDP’ye karşı iktidar koalisyonunun yürüttüğü şeytanlaştırma ve yok etme siyaseti karşısında sessiz kalarak; Meclis’in üçüncü partisini ittifakların dışında tutarak ne ülkeyi ne de demokrasiyi koruyabilirsiniz.

‘Tüm Muhalefetten Cesaret Bekliyoruz’

“Bugün hayatı normalleştirme ve ülkeyi demokratikleştirme yolunda birleşme zamanıdır. Barış, beraberlik ve eşitlikten yana tavır koymayı suç unsuru sayan AKP-MHP koalisyonunun ördüğü korku duvarını yıkma zamanıdır. Hedef alınan hangi siyasi oluşum olursa olsun, parti kapatma, milletvekilliği düşürme, kayyım atama gibi tehdit ve girişimlere birlikte, tüm yasal haklarımızı kullanarak karşı koyma zamanıdır. AKP-MHP koalisyonunun en büyük korkusu; muhalefet partilerinin, temel demokratik ilkeleri kabul eden hiçbir siyasal eğilimi dışlamadan oluşturacakları demokratik ittifaktır. Ancak böyle güçlü bir ittifak kitlelerin güvenini kazanabilir, umutları yeniden yeşertebilir. Türkiye’nin geleceğine inanan yurttaşlar olarak, ana muhalefet partisi CHP’den başlayarak, tüm muhalefetten, ülkenin ve halkın bütününün çıkarlarını parti çıkarları önüne geçirme cesareti göstermelerini bekliyoruz.”

Sivil toplum kurumları

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi

Diyalog Grubu

Doğu-Güneydoğu Dernekler (Dgd) Platformu

Düşünce Suçuna Karşı Girişim

Hak Ve Adalet Platformu

Sivil Siyaset Platformu

Yurttaş Girişimi

(EMK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir