Salı, Mayıs 21, 2024
GÜNDEMHABERLER

Alman Ressamlar, Silivri’de Hapis Yatan Gazetecilerin Portrelerini Çizdi

Alman ressamların kurduğu “Wahrheitskämpfer” (hakikat savaşçıları) derneği, Silivri’de hapis yatan 39 gazetecinin portresini çizdi. Türk, Alman ve AB’nin ilgili kurumlarına mektup göndererek, gazetecilerin hayatından endişe duyduklarını ve virüsün insafına bırakılmadan derhal serbest bırakılmaları gerektiğini belirtti.

Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaşayan ressam/sanatçıların kurduğu “Wahrheitskämpfer” (hakikat savaşçıları) derneği,  dünyada öldürülen veya cezaevinde olan gazetecilerin resimlerini çizip sergiler düzenliyor. Dernek, Türkiye’de Silivri cezaevinde kalan 39 gazeteciyle ilgili özel bir çalışma yaptı. Her gazetecinin portresini çizerek yayınladı.

KURUMLARA MEKTUP GÖNDERDİ

Jailed Journos‘un haberine göre dernek aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, , Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanlı Süleyman Soylu, Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı, AB Dışişleri Bakanı Josep Borrell ve Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’na, cezaevindeki gazetecilerle ilgili Almanca-Türkçe mektup gönderdi.

“39 GAZETECİ İÇİN ENDİŞE EDİYORUZ”

Wahrheitskämpfer derneği mektubunda, Silivri cezaevinde olan 39 gazeteci için endişe duyduklarını belirtti. Mektupta şu ifadeler yer aldı, “Biz sanatçıyız, öldürülmüş ve hapsedilmiş gazeteciler çiziyoruz. Şu anda Silivri’de bulunan 39 gazeteciden endişe duyuyoruz . Korona virüs cezaevinde de yayıldı. Resmi bilgilere göre, 82 mahkum virüs kapmış durumda ve bunlardan biri öldü. (22 Mayıs 2020 itibariyle) Şiddet içeren suçlardan hüküm giyenler afla serbest kalırken, gazetecilerin de bırakılması gerekiyor.”

AHMET ALTAN’DAN ALINTI

Dernek, kurumlara gönderdiği mektubunda Ahmet Altan’ın Washington Post’ta yayımlanan yazısının şu bölümlerine de yer verdi, “Ben 70 yaşındayım. Ve hapisteyim. Suyun altında oturmayı da ölümün hedefinde olmayı da birçoğunuzdan daha iyi bilen biri olarak size şunu söylemek istiyorum: Ümitsizliğe kapılmayın… Bunları, benim yaşımdaki insanları öldüren salgının hızlı saldırısını bir hapishane hücresinde beklerken yazıyorum. Kendim için değil ama bir parçası olduğum insanlık için iyimserim.”

LİSTEDE İSMİ OLAN GAZETECİLER

Dernek mektubun sonunda, “Aşağıdaki gazetecileri virüsün insafına bırakılmadan acil serbest bırakılmalarını istiyoruz” diyerek portresini çizdiği Silivri’de hapiste olan gazetecilerin isimlerini sıraladı;

Mustafa Erkan Acar – Faruk Akkan – Tuncay Akkoyun – Ahmet Altan – Hüseyin Aydın – Mehmet Baransu – Osman Çalık – Gökçe Fırat Çulhaoğlu – Yakup Çetin – Mutlu Çölgeçen- Habip Güler – Nuh Gönültaş – Mahmut Gülecan – Ercan Gün – Serkan Sedat Güray – Yılmaz Kahraman – Cemal Azmi Kalyoncu – Hidayet Karaca – Bayram Kaya – Abdullah Kılıç – Seyid Kılıç – Muhammed Sait Kuloğlu – Ali Kuş  – Ahmet Memiş – Ali Özpar – Erdal Şen – Ahmet Metin Sekizkardeş – Emre Soncan – Yakup Şimşek – Ufuk Şanlı – Ünal Tanık – Mümtazer Türkönen – Mustafa Ünal – Oğuz Usluer – Cuma Ulus – Fevzi Yazıcı – Aykut Yıldır – Hüdaverdi Yıldırım.

Derneğin çalışmaları, www.wahrheitskaempfer.de adresinden online olarak takip edilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir