Cumartesi, Kasım 25, 2023
GÜNDEMHABERLER

Gazeteciden Zeydan Karalar’a Kayyum Tehdidi

Adana’da Geçtiğimiz günlerde CHP Yüreğir ilçe Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüten Eren Yıldırım’ın hukuksuzca gözaltına alınıp tutuklanması sonrası, bu kez  CHP Adana Büyükşehir  Belediye Başkanı Zeydan Karalar hedefteydi.

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar

Adana’da gazetecilik yapan Zeki Kızılkaya adlı vatandaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a  Kayyum tehdidinde bulundu.

21 Mayıs saat 10.00’da Katıldığı “Efsane Sorular” adlı  radyo programında çeşitli açıklamalarda bulunan Kızılkaya,  halktan %53,63 oy alan ve Adanalılar tarafından da oldukça sevilen, göreve geldiği  ilk günden beri çeşitli başarılara imza atan,  daha önce de Seyhan Belediye Başkanlığı yapan 31 Mart 2019 seçimleriyle birlikte Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığını sürdüren  Zeydan Karalar’ı,  HDP’li belediyelerdeki  hukuksuz “Kayyum” uygulamalarını öne sürerek, Kayyum tehdidinde bulundu.

Öte yandan radyo programında  adı geçen önemli isimlerden birisi de 677 sayılı KHK ile   hukuksuzca  Seyhan belediyesindeki, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden ihraç edilen ve ihraç edildikten sonra yaklaşık 2 yıldır gazetecilik yapan Güven Boğa idi.

Programda açıkça; eski Öğretmen, Sendikacı ve  Gazeteci Güven Boğa’yı hedef alan konuşmalarda bulunan Kızılkaya, Güven Boğa hakkında çeşitli ithamlarda ve iddialarda bulundu.

Gazeteci Güven Boğa

Konuyla ilgili ilk elden  bilgi aldığımız Güven Boğa ;  

“KHK ile ihraç gerekçelerim arasında gösterilen üç dava konusundan ikisi beraat ile sonuçlandı, ihraç gerekçelerim arasında sayılan üçüncü soruşturma ise Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dava konusu yapılmadığı gibi ifadelerimizin bile alınmadığı şekliyle sonlanmıştır.

Yine ihraç gerekçelerim arasında sayılan bir husus Anayasa mahkemesi tarafından hak ihlali hükmedilerek “lehime bozulmuştur.” dedi.

Bu iddiaların  tamamen asılsız olduğunu söyleyen Güven Boğa çarşamba günü konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Ayrıca Güven Boğa, şahsıma yönelik örgüt davası veya herhangi bir dava söz konusu değil; bu kişi kendisini mahkeme yerine koyarak ve hatta mahkemenin de üzerinde görerek, hukuksuz bir  KHK ile ihraç olmamı da fırsat bilerek benim üzerimden KHK’lılara bir linç girişiminde bulunmuştur. Benim ihraç olduktan sonra, ne belediye ile ne de Zeydan Karalar ile bahsedildiği gibi bir ilişkim olmamıştır. Ben  zaten yaklaşık 2 yıldır gazetecilik yapıyorum.” ifadelerinde bulundu.

12.05.2019 tarihli Güven Boğa Hakkında Kesinleşmiş Beraat Kararı

İşte o tehditvari konuşmalardan ve  bahsi geçen radyo programdan bazı bölümler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir