Cuma, Kasım 24, 2023
GÜNDEMHABERLERHUKUK

CHP Nihayet Açıkladı: ‘İnfaz Yasasını, Eşitlik İlkesine Aykırılığı Gerekçesiyle AYM’ye Taşıyoruz’

Geçen ay tartışmalara konu olan ve iktidarın oldu bittiye getirerek meclisten geçirdiği İnfaz Yasasını “şekle aykırılığı” nedeniyle Anayasa mahkemesine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi nihayet milyonlarca insanın merakla beklediği infaz yasası ile ilgili açıklamayı yaptı.

Açıklama, TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve  CHP  İstanbul milletvekili, Anayasa Hukuku Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’ndan geldi.

Kaboğlu, katıldığı bir program sonrası konuyla ilgili açıklamalarını Twitter’dan şöyle bir paylaşımla  duyurdu, “İnfaz Kanununun şekil başvurusunu 10 günlük süre kısıtı sebebiyle 7242 sayılı yasaya karşı onu 22 Nisan günü öncelikli olarak yaptık. Eşitlik ilkesine aykırı ve ayrımcı yasanın esas başvurusu ise haftalar alan detaylı ve titiz çalışma neticesinde büyük ölçüde tamamlandı. Bayram sonrasında başvurunun yapılması öngörülüyor.” şeklinde ifade etti.

Esastan yapılacak başvuru işlemine ilişkin iki aylık süreyi sonuna kadar beklemeye gerek olmadığına vurgu yapan Kaboğlu, “Çünkü çok ciddi Anayasa’ya aykırılıklar var, açık Anayasa’ya aykırılıklar var. Özellikle; “eşitlik ilkesi”, ”ayrımcılık yasağı”, mahpus hak ve özgürlükleri açısından.  Ve bunları ayrıntılı biçimde inceledik, Anayasa mahkemesine bir an önce intikal ettirmek suretiyle,  Anayasa mahkemesinin bu kadar ayrımcı ve haksız sonuçlar doğurucu bir yasanın  yarattığı ve yaratacağı haksızlıkları kısmen de olsa kararıyla bir onarım getirsin” dedi.

Ve işte o açıklamalar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir