Pazartesi, Aralık 11, 2023
AÇIK GÖRÜŞ

Yarınlar İçin Direnen Helin Ve İbrahim’in Ardından

Grup Yorum üyelerinden İbrahim Gökçek; mücadelenin, fedakarlığın, direnişin simgesi oldu. İbrahim, tıpkı Helin gibi türkülerini özgürce söylemek, gitarını, Yorumun vereceği konserlerde yoldaşlarıyla birlikte çalmak istiyordu. İbrahim; dünyaya bakışını, düşüncelerini, gitarıyla türkülerle, marşlarla dile getiriyordu.

Düşünün; katilin, tecavüzcünün, hırsızın serbest bırakıldığı bir ülkede, Helin ve İbrahim özgürce türkü söylemek için direnmek ve bu uğurda ölmek zorunda kalıyor.

Grup Yorum, 35 yıldır halkın acıya dönüşmüş yaşantısını ezgileriyle dillendirdiği için halk onu bağrına bastı.  Milyonlara varan kitlelere, konserler verdi. Marşları, türküleri, dilden dile yürekten yüreğe aktarıldı. Milyonların yüksek sesle haykırdığı talepler oldu. Her şeye rağmen gizli gizli söylediği isyanın sesi oldu. Helin ve İbrahim, bu ülkeyi tanıyordu. Bu ülkede haklar için direnmek zorunluluğunun bilincindeydiler ve bu bilince uygun olarak direnişi seçtiler. 

Bu ülkenin, yasa yapıcıları ve yasaları; adaletsizliği, eşitsizliği, zulmü rehber almışlardı kendilerine ancak buna karşı bu topraklarda hep bir direnme geleneği de hep var olmuştur. İşte Helin, İbrahim bu direnme geleneğini, tarihinden aldıkları güçle ve direnişe olan inançlarıyla sömürüye zulme boyun eğmemenin verdiği gururla aramızdan ayrıldılar. Ama bizlere de çok önemli bir sorumluluk bıraktılar. Direnenle dayanışma, direnişin sesi olma, direnişi her yerde yayma ve yaşam için direnenlere sahip çıkmaktır.

Helin’e; İbrahim’e yaşarken zulmedenler, ölüm orucunda iken bile işkence edenler ve hatta taleplerini gerçekleştirmeyerek onların ölümüne sebep olanlar, bu gün onların cenazelerine, fütursuzca saldırıyorlar. Onları yaşatmak için kılını bile kıpırdatmayanlar, -korona salgınını bahane ederek- sevenlerinin, onları uğurlamasına bile tahammül edemiyor ve saldırıyorlar. Ne kadar marjinalleştirseler, topluma ne kadar korku yaysalar da başaramadılar. İbrahim’leri, milyonlar sahipleniyor ve aslında siyasal iktidar buna tahammül edemiyor.

Helin ve İbrahim’in ölümü bile korkutuyor onları; çünkü Helin ve İbrahim, siyasal iktidarın yaptığı haksızlığı, hukuksuzluğu teşhir etti.  Haksız ve hukuksuzluğa, bu gidişe karşı olan milyonları birleştirdi.

Helin ve İbrahim’in cenazelerine saldırırken, aslında bin yılların devlet geleneği olan Alevilerin ibadethanesine saldırmayı da ihmal etmediler. Milyonlarca Alevinin ibadet ettiği ve kutsal gördüğü cemevine  gaz bombası attı, kapılarını koçbaşları ile kırdılar.

Helin ve İbrahim, direnişlerleriyle bu toprakların direnme geleneğini var ederken siyasal iktidar da kendi geleneğine uygun davranarak direnene, direnerek ölene ve Alevilerin  kutsal değerlerine saldırdı.

İbrahim’in cenazesine ve Alevilerin ibadethanesi olan cemevine saldırıyı kınıyor ve İbrahim’lerin yarattığı değerler ve mücadele önünde saygıyla eğiliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir