Salı, Mayıs 21, 2024
EKONOMİGÜNDEMHABERLER

Uluslararası Şeffaflık Derneği: Şehir Hastaneleri Garip Bir Sistem, Hem Çok Maliyetli Hem De Sözleşmeleri Ticari Sır

İlk açıldığı günden bu yana kamuoyunda tartışmalara neden olan “şehir hastaneleri” bu kez Uluslararası  Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Avukat Oya Özarslan’ın gündemindeydi.

Konuyla ilgili düşüncelerini Twitter’dan paylaşan Özarslan, şu hususlara dikkat çekti;

  • Şehir hastaneleri hakkında bilmek istediğiniz her şey

-Kendi mülkün üstüne 25 yıl kira ve bakım bedeli ödemeye dayalı bir garip sistem

-Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında

-Kamu hizmeti ama sözleşmeler ticari sır

-Aslan payı Rönesans Holdingte (Toplam yatırım tutarının %34ü)

https://twitter.com/OyaOzarslan/status/1261001259336839174?s=08
  • Dahiyane bir metod gibi sunulan şehir hastaneleri aslında daha maliyetli. Kayseri hastanesi’nin 3,5 yıllık kirası ile sabit yatırım tutarı karşılanıyor. Bilkent hastanesi klasik ihale yöntemlerine göre %173 daha pahalı
  • Cumhurbaşkanlığı 2020 programına göre bu yıl bütçeden şehir hastaneleri ne 10,5 milyar TL planlandığı görülüyor. Bu da 58,9 milyar TL lik Sağlık Bakanlığı bütçesinin %20sine yakın!

Şehir hastanelerinin sözleşmeleri ve kira bedelleri ticari sır gerekçesiyle kamuoyu ile paylaşılmıyor. Ayrıca, kira ve hizmet bedellerinin ne kadarı Bakanlık bütçesinden ne kadarının döner sermayeden karşılandığının bilgisine erişilemiyor.

Bu ödeneklerin bütçede “cari transfer” ve “sermaye giderleri” başlıkları altında yer alması nedeniyle hangi projeye ne kadar kaynak ayrıldığının bilgisine ulaşılamıyor.

  • Şehir hastaneleri toplam yatırım tutarının %53,89 u iki şirketin elinde iken en büyük payı %34,64 ile Rönesans Holding alıyor. Devlet İhale Kanunu ve Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında olduğu için ayrıntısı bilinmiyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir