Pazar, Mart 3, 2024
GÜNDEMHABERLER

Yurt Dışı Yasaklarıyla ve Kanserle Mücadele Eden 8 Yaşındaki Ahmet Burhan Ataç, Hayatını Kaybetti

Ahmet Burhan Ataç… 4.evre kemik kanseri olan Ahmet’in  15 Temmuz’dan sonra cemaat soruşturmaları kapsamında  annesi Zekiye Ataç ve babası Harun Reşit Ataç tutuklandı. Tutuklandıktan yaklaşık üç ay sonra, annesi tahliye olan Ahmet Burhan ataç, geri kalan hayatını kanser hastalığı ile babası yanında olmadan mücadele etmeye başladı.

“Soruşturma Kapsamında  Yurt Dışı Yasağınız Var Çıkamazsınız!”

Ahmet’in hastalığı ile yanında eşi olmadan mücadele etmeye çalışan  Anne Zekiye Ataç, çok defa yetkililere sesini duyurmaya çalıştı ama nafile.

Hastalık ilerlemeye devam ederken Almanya’dan umut doğdu ve oradaki bir tedavi merkezinin kansere yönelik başarılı çalışmalarından haberdar olan anne Ataç, Ahmet’i tüm olumsuzluklara rağmen tedaviye götürmek istiyor, göz göre göre oğlunun elinden kayıp gitmesine razı olmuyordu.

Anne Zekiye Ataç  tüm araştırmalardan sonra oğlunu tedaviye Almanya’ya götürecek; fakat pasaportu yoktu. Pasaport  başvurusu yaptığında ise adeta tüm kapılar yüzüne kapanarak soruşturma kapsamında yurt dışı çıkış yasağınız var çıkamazsınız,pasaport alamazsınız denildi.

İnsan Hakları Savunucuları

Bunun üzerine toplumun hemen her kesiminden insanlar ile İnsan Hakları Savunucuları Natali Avazyan, HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Prof.Dr. Haluk Savaş ve çok sayıda vicdan sahibi, sosyal medyadan ve farklı mecralardan hükümete ve yetkililere seslenerek: “8 yaşında hasta bir çocuğa kıymayın! Yapmayın, etmeyin bu yapılan zulümdür!” dediler ama bir türlü Ahmet ve annesinin  yurt dışına çıkmasına izin çıkmadı.

Bu arada hastalığı devam eden, babası  tutuklu olan Ahmet, annesi ile tedaviye Almanya’ya gitmek istedi; fakat annesinin yurt dışı yasağı olduğu için annesiyle değil babaannesi ile gitmek zorunda kaldı.

Ahmet tedaviye Almanya’ya gitti; ancak ağrıları, anne hasreti ile birleşen ve babası da tutuklu olan Ahmet Burhan Ataç,  dayanamayıp Türkiye’ye döndü.

Kısa süre sonra annesi ile tedaviye gitmeyi planlayan Ahmet, annesinin yurt dışı yasağı nedeniyle epey bir süre Almanya’ya tedaviye dönemedi.

Yoğun sosyal medya kampanyaları neticesinde anne Ataç’ın pasaport işlemleri tamamlandı ve nihayet yurt dışı yasağı da kaldırıldı.

Almanya’ya  Tedavi İçin Uçma Girişimi

Ahmet’in annesinin kendisiyle birlikte Almanya’da tedavi göreceği yere ulaşması için Adana’da savcılık izin verdi Ahmet’e, bununla birlikte Mersinde kendisine daha önce müsaade kararı veren mahkeme adeta bu kararından dönercesine 17 Şubat itibarıyla aldığı yeni bir kararla Ahmet’in annesinin yurt dışı çıkış iznini iptal etti ve büyük bir trajedi ortaya çıktı.

Bu çerçevede çok sayıda aydın, başta Natali Avazyan olmak üzere ciddi destekler verdi. CHP’den, HDP’den özellikle Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adana’dan eski CHP Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve Adana’dan başka siyasetçiler, bazı Ak Parti milletvekilleri bu sürecin içerisinde emek sarfetmiştir. Bununla birlikte maalesef ortaya bu trajedi çıkmıştır.

Trajedi şöyle, tüm hazırlıkları tamamlayan Ahmet ve annesi uçağın kalkmasına dakikalar kala havaalanında polislerce “yasağınız devam ediyor yurt dışına çıkmazsınız” denilerek gönderilmedi.

Daha sonra yine toplumun herkesiminden insanların sosyal medya baskısı ile Ahmet Burhan Ataç’ın KHK’lı annesi Zekiye Ataç’ın yurtdışı yasağı Mersin 7.ACM tarafından nihayet kaldırıldı. Ve artık nihayet Almanya’ya tedaviye gittiler.

Yurtdışı çıkış yasağı kaldırıldıktan sonra pasaport ve vize alan ancak İstanbul Havaalanı’nda ‘yeni bir yurtdışı yasağı’ olduğu gerekçesiyle çıkışlarına izin verilmeyen Zekiye ve Ahmet Burhan Ataç geldikleri Almanya’dan kısa sürede dönmek zorunda kaldı. Ahmet Burhan’nın tekrar Türkiye getirilmesinin sebebi ise doktorların tedaviye başlanabilmesi için artık çok geç kalındığının söylenmesi oldu.

Annesinin yurt dışı yasağı nedeniyle kanser tedavisi geciken 8 yaşındaki Ahmet Burhan, bünyesi tedaviye cevap vermediği için Türkiye’ye döndü. Anne Zekiye Ataç, ‘Bir çocuğun hayatı ile oynadılar, çok geç kaldık, çok geç bırakıldık’ dedi.

Defalarca  annesinin yurt dışına çıkışı  engellenen, çıktıktan sonra ise artık çok geç kalan Ahmet Burhan Ataç, bu gece Adana’da, yoğun bakımda tedavi altında bulunduğu hastanede, hayatını kaybetti. Tutuklu bulunan babası ise oğlunu son bir kez göremedi.

Vefatının ardından, gece saatleri olmasına rağmen on binlerce vicdan sahibi insan, sosyal medyada #AhmetCenneteSizNereye etiketiyle Ahmet’in vefatını ve yaşadıkları üzüntüleri dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir