Salı, Mayıs 21, 2024
GÜNDEMHABERLERSİYASET

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: İlk Meclis En Güçlü Meclisti, Şimdiki ise En Zayıfı

TBMM’nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen 23 Nisan özel oturumunda, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 1920’de açılan ilk Meclis ve günümüzü kıyaslayan çarpıcı bir konuşma yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar

Sancar konuşmasında; ilk Meclisin etnik, dinsel, toplumsal çeşitliliğe sahip niteliğini öne çıkardı. 1920’de kurulan Meclisi oluşturanların kendi kimliklerini saklamadan, yerel kongrelerin iradesi ile meşruiyete önem veren, halkçı bir irade için çalıştıklarının altını çizen Sancar, bu Meclisin kendine has özelliklerinden de bahsetti.

Mithat Sancar’ın ses getiren bu konuşmasında dikkat çeken diğer noktalara özet olarak aşağıda yer veriyoruz.

-Milli mücadele şartlarından kurulan Meclis, müzakereci ve mutabakatçı yapısını asla bırakmadı.

-1921 Anayasası halk egemenliğine dayanan ve yerelde halkın katılımını garanti altına alan bir model getirdi.

– Milli mücadelenin en çetin şartlarında bile Mustafa Kemal Paşa yetki paylaşımı yaptı. Çünkü bu mücadele için halkın genel bir rızası alınmalı ve güveni kazanılmalıydı.

-Rıza ve birlik isteniyorsa müzakereyi ve çeşitliliği kabul etmek durumundasınız. Gerçek rıza, herkesin kimliğine eşit saygı gösterilerek ve herkesin iradesine eşit değer verilerek sağlanabilir. İhtiyaç duyulan güven ancak herkesin kendini eşit gördüğü bir ortamda gerçekleşebilir.

-Maalesef, 100 yıl önceki ilk Meclisin bu değerlerinden çok uzak durumdayız. En güçlü Meclisimizin 100. yılını, şu anda en zayıf Meclisimizde kutluyoruz.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın İşte O Çarpıcı Meclis Konuşması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir