Salı, Mayıs 14, 2024
GÜNDEMHABERLER

Ölüm Orucundaki Mustafa Koçak 297 Gün Sonra Yaşamını Yitirdi

Ölüm Orucundaki Mustafa Koçak 297 Gün Sonra Yaşamını Yitirdi

Adil yargılanma talebi ile ölüm orucuna başlayan 28 yaşındaki Mustafa Koçak, Ramazan ayının birinci günü hayata veda etti. Geçtiğimiz günlerde Grup Yorum üyesi Helin Bölek de yine ölüm orucu sonucu hayatını kaybetmişti.

Mustafa Koçak, sadece bir tanık beyanı esas alınarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış ve İzmir Kırıklar Cezaevine konmuştu.


Mustafa Koçak ve avukatları, tanığın işkence altında ifade verdiğini ileri sürerek Mahkemenin tanığı tekrar dinlemesini ve yeniden yargılama talep etmişlerdi. Bu basit adil yargılanma talebi bile dikkate alınmayınca ölüm orucuna başlayan Mustafa Koçak son olarak 29 kiloya kadar düştü ve tüm dünyanın gözleri önünde yaşamını yitirdi. Haberi ilk olarak Halkın Hukuk Bürosu Twitter’dan duyurdu.

Mustafa Koçak’ın ölümü ülkemizde, adil yargılanma ve gizli tanık konusu ile ilgili çığ gibi büyüyen sorunları ve gündemden düşmeyen işkence iddialarını tekrar tartışmaya açmış durumda.

Daha fazla can kaybı olmadan hukuk talep eden herkesin sesine kulak vermek vicdani ve yasal bir zorunluluk iken, ölüm orucu eylemleri devam eden İbrahim Göçek, Didem Akman, Özgür Karakaya, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal da seslerinin duyulması için kamuoyuna çağrıda bulunuyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir